Dicle vurguncularına zararın iki katı ceza

Dicle Üniversitesi’nde hayali faturalarla kazanç sağladığı belirlenen 3 kişi hapis ve 2 milyon TL’nin üzerinde cezasına çarptırıldı

Giriş Tarihi: 15.6.2016
Dicle vurguncularına zararın iki katı ceza
Dicle Üniversitesi Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü'nde hayali ihale ve hayali hak edişlerle 1 milyon 38 bin liralık vurgun yapan 3 sanığın yargılanmasına 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Sanıkların, ihale işi yapılmış gibi hayali kayıt tuttuğu, hayali hak edişler ve bu hak edişlere hayali faturalar düzenledikleri tespit edildi. Doğu Ticaret adına hayali ihale evrakları düzenlendiği şirket sahibi N.D'nin hesabına dönem dönem transferi yapıldığı ancak herhangi bir mal veya hizmet alımının olmadığı belirlendi. Hiçbir alacağı bulunmayan Doğu Ticaret'e ödeme işleminin üniversitede hizmetli olarak çalışan M.G.'nin üzerinden yapıldığı ortaya çıktı. yı alan N.D.'nin paraların bir kısmını elden M.G'ye verdiği, bir kısmını da kardeşi M.G'nin hesabına aktardığı ifade edildi.

İKİ KATI CEZA
Mahkeme, hizmetli M.G'yi nitelikli dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik suçundan 10 yıl hapis, 1 milyon 730 bin 440 lira da para cezasına çarptırdı. Mahkeme N.D. ile hizmetlinin kardeşi M.G.'yi ise, nitelikli dolandırıcılıktan önce 5'er yıl hapse çarptırdı, daha sonra cezayı 2.5 yıla indirdi. Mahkeme, kamu zararının 1 milyon 38 bin lira olması nedeniyle her iki sanığı da zararın iki katı olacak biçimde 2 milyon 76 bin 545 lira 58 kuruş para cezasıyla cezalandırdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dicle vurguncularına zararın iki katı ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN