Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın iddiası

Dünyanın nin 40 derece 52 dakika kuzey enlemi, 34 derece 34 dakika doğu boylamında olduğunu ileri sürüldü. Bu iddiaya göre, dünyanın merkezi çıktı

Giriş Tarihi: 16.6.2016
Dünyanın merkezi Çorum iddiası
Dünyadaki tüm kara parçalarını bir araya getirip, orta noktasını hesaplayan insanları dünyanın nin 40 derece 52 dakika kuzey enlemi, 34 derece 34 dakika doğu boylamında olduğunu ileri sürdü. Bu tespite göre, dünyanın karasal coğrafi merkezinin olduğu ileri sürüldü. Google'nın da bu bilgiyi doğruladığı öne sürüldü. Ancak Google'daki işaretlemenin iddianın bir Türk sosyal medya kullanıcısı tarafından gerçekleştirildiği iddia edildi. Holger Isenberg adlı araştırmacının iddiasına göre, dünyanın karasal coğrafi merkezi Çorum'da, Esentepe ilçesinin 5 kilometre kuzeybatısında bulunuyor. Ancak Çorum'u dünya yüzeyinin coğrafi merkezi olarak işaretleyenin Google değil, bir Türk sosyal medya kullanıcısı olduğu ileri sürüldü. Dünyanın coğrafi merkezi kavramının ise bilim çevrelerince kabul görmediği belirtildi.

EV FİYATLARI ARTAR ŞİMDİ!
Çorum'la ilgili haber, özellikle sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biri oldu. "Dünyanın merkezi Çorum'muş. Bu, dünyanın leblebiye benzeyen şeklini de açıklıyor" ve "Dünyanın merkezinde yaşıyorum ev fiyatları artar şimdi" gibi mesajlar atıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın merkezi Çorum iddiası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN