Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Marangoz ustasından havayla çalışan motor

Giriş Tarihi: 16.6.2016 11:43 Güncelleme Tarihi: 16.6.2016 11:51
Marangoz ustasından havayla çalışan motor

'da marangoz, 58 yaşındaki Hasan Hüseyin Toğan, benzin ya da mazot yerine havayla çalışan tasaruflu motor ürettiğini öne sürerek, patent başvurusunda bulundu.

'da ilkokul mezunu marangoz Hasan Hüseyin Toğan, atık malzemelerden, havayı çarpıştırarak güç üreten ve tüm silindirli motorlara uyumlu olarak takılabilen motor icat ettiğini iddia etti. Baba mesleği olan marangozluğa 13 yaşında başlayan Hasan Hüseyin Toğan, ekipman parası olmaması sebebiyle atölyesini kendi tasarladığı aletlerle kurduğunu anlattı.

Boyama, torna makinesi ile matkap gibi birçok aleti hurda parçalarından oluşturan Toğan, son olarak benzin ya da mazot yerine havayla güç üreten ve tüm silindirli motorlara uyumlu çalışabilen motor hazırladı. 3 yıllık çalışma sonucu ürettiği güç üreten motoru Celal Bayar Üniversitesi Sanayi İşbirliği Araştırma ve Uygulama Merkezi'ne (ÜSİTEM) götüren Toğan, aldığı olumlu raporun ardından patent başvurusunda bulundu.DESTEK İSTEDİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan destek beklediğini söyleyen Toğan, şöyle dedi:

"Havayla çarpışma motorunu yaklaşık 3 yıllık çalışma sonucunda metal, demir gibi hurda parçaları kullanarak hazırladım. Krank vasıtası ile çalışan bu motor için patent başvurusunda bulunmadan önce Celal Bayar Üniversitesi'nden 'olumludur' raporu aldım. Krank vasıtası olduğu sürece gemi, tarım makinesi, jeneratör ve çok sayıda araçta kullanabileceğimi söylediler. Ancak bu yaptığım çalışmalar için devlet tarafından maddi ve manevi hiçbir destek alamadım. Patent başvurusunda bulunalı 8 ay oldu. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın benim ile ilgilenmemesine çok üzüldüm. Bu makinenin işe yaramasını ve kullanılmasını isterdim. Projemin destek verilerek daha da geliştirilmesini istiyorum."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Marangoz ustasından havayla çalışan motor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN