Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzafiyet teorisinin sağlaması da yapıldı

Einstein’ın 1916’da varlığını işaret ettiği kütle çekimi dalgaları ikinci gözlemde de teyit edildi. Böylece bulgunun tesadüf olmadığı kanıtlanarak ‘İzafiyet teorisi doğrudur’ denildi

Giriş Tarihi: 17.6.2016
İzafiyet teorisinin sağlaması da yapıldı
Albert Einstein'in 1916'daki kütle çekim dalgalarına ilişkin teorisi ikinci kez ispatlanırken, 4 ay önceki ilk ilk gözlemin tesadüf olmadığı da ortaya konuldu Böylece ünlü adamının İzafiyet Teorisi teyit edilmiş oldu. "Lazer Interferometer Kütle Çekimi Dalgası Gözlemevi"nin (LIGO) yaptığı ikinci gözlemde iki deliğin çarpışmasıyla oluştuğu düşünülen yer çekimi dalgalarına ait sinyaller ikinci kez kaydedildi. Gök bilimcilerin açıklamasına göre, 1.4 milyar ışık yılı ötede bir birini yutan kara deliklerin ikinci bir çifti tespit edildi. Şimdiye kadar sadece ikinci defa gerçekleşen olayda, iki kara deliğin çarpışarak birbirini yuttuğu ve kütle çekimi dalgaları biçiminde enerji ortaya çıkardıkları kaydedildi. Bilim adamlarının açıklamasına göre ayrıca, güneşin 8 ve 14 katı büyüklüğündeki kara deliklerin birleşmesi, güneşten 21 kat büyüklükte bir kara delik ortaya çıkardı.

KARA DELİKLER KEŞFEDİLEBİLİR
Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'ndeki (Caltech) LIGO Laboratuvarı Müdür Yardımcısı Albert Lazzarini, 4 ay içinde iki güçlü olayın algılanmasıyla, gelecekte yer çekimi dalgalarının hangi sıklıkta duyulabileceği hakkında öngörüler yapmaya başlanabileceğini belirtti. Birmingham Üniversiesi Öğretim Üyesi ve LIGO'da çalışmalarda bulunan John Veitch de gözlemde kaydedilen dalgaların kara delikler olduğunu aktarırken, yaptıkları keşfi gelecekte keşfedilmeyi bekleyen kara delik topluluğu olduğunun onayı olarak değerlendirdi. Uzaydaki cisimlerin yer çekim kuvvetinin kütlelerinin büyüklükleriyle doğru orantılı olduğunu öngören Einstein'ın teorisine göre kara delik gibi büyük kütleli cisimlerin zaman çekim kuvveti ve zamanı bükebilme yeteneği bulunuyor. Einstein'ın yer çekim dalgalarının varlığına ilişkin kuramı, bilim adamları tarafından evrenin işleyişine en uygun teori olarak kabul edilirken, 100 yıl sonra yapılan keşfin, özellikle uzayın teleskoplarla dahi görülemeyen daha büyük olan bölümünü anlamakta işe yarayacağı belirtiliyor. İzafiyet Teorisi'ni yazarken tüm evrenin kütle çekimi dalgalarıyla kaplı olduğu kuramını ortaya atan Einstein, yapılan en son gözlemle bir kez daha haklı çıkarken, bunun hiçbir zaman tespit edilemeyeceği düşüncesinde ise yanıldığı ortaya çıkmış oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzafiyet teorisinin sağlaması da yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN