Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Metabolik cerrahiyle bir taşla iki kuş

Aşırı kiloları nedeniyle sağlık sorunları yaşayan Mehmet Bayrıbaşı metabolik cerrahi ameliyatıyla hem şekerden hem böbrek taşlarından kurtuldu

Giriş Tarihi: 17.6.2016
Metabolik cerrahiyle bir taşla iki kuş
Kayserili Mehmet Bayırbaşı (59), yıllardır şeker hastalığı ile mücadele ediyordu. Bayırbaşı, zamanla , yüksekliği, göz problemleri, aşırı kilo problemi de yaşamaya başladı.

BİR DE BY-PASS GEÇİRDİ
Hastalığı nedeniyle günde 4 kez insülin vurulurken, onlarca hap kullanmak zorunda kalan Bayırbaşı tüm bunların yanı sıra her yıl birkaç defa da böbrek taşı düşürüyordu. Bayrıbaşı zaman içinde tıkanan kalp damarları nedeniyle de by-pass ameliyatı olmak zorunda kalmıştı. 2013'te Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Doç. Dr. Alper 'le tanışan Bayırbaşı'na 5 saatlik metabolik cerrahi operasyonu uygulandı.

TANSİYON VE KOLESTEROL...
Ameliyattan sonra şeker hastalığından kurtulan ve diyabet ilaçlarının tümünü bırakan Bayırbaşı'nın her yıl taş üreten böbrekleri de taş üretmeyi kesti. Bununla birlikte tansiyon, kolesterol ve göz problemleri de düzelirken, 112 kilodan 80 kiloya düştü. Bayırbaşı yaşadıklarını şöyle anlattı: "Günde 12 çeşit hap alıyor, 4 defa insülin vuruluyordum. Tüm bunlara rağmen şekerimi 300'lerin altında düşüremiyordum. Böbreklerim yılda 1-1.5 cm'yi bulan taşlar üretiyordu ve her defasında büyük ağrılar çekerek taş döküyordum."

EŞİ DE AMELİYAT OLDU
Şu an damar tıkanıklığını önleme amaçlı olarak kan sulandırıcı hap dışında hiçbir ilaç kullanmadığını belirten Bayırbaşı kendisi gibi şeker hastası olan eşine de Doç. Dr. Alper Çelik tarafından metabolik cerrahi ameliyatı yapıldığını söyleyerek "Eşim de ben de şu an sağlıklı bir hayat sürüyoruz. Adeta yeniden doğmuş gibiyiz. Günlük hayatımda kilolu kişilere rastladığımda şeker hastası olup olmadıklarını soruyor ve bu kişilere metabolik cerrahi ameliyatı olmalarını tavsiye ediyorum" diye konuştu.

'HASTANIN METABOLİZMASINDAKİ YÜK AZALDI'
Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Doç. Dr. Alper Çelik konuya ilişkin olarak şu bilgileri verdi: Mehmet Bey'in metabolizmasındaki yük azaldı ve değerleri normale döndü. Metabolik cerrahi ameliyatları, ince bağırsaklarda yer değiştirme işleminin yapıldığı bir operasyondur. Burada amaç, bağırsaklardaki emilimin bozulmaması. Metabolik cerrahinin diğer ameliyatlardan farkı bu ve her yerden gıda emilimi devam eder. Bu sayede hasta hem ömür boyu vitamin ve mineral bağımlısı olmaz, hem de taş oluşması riski azalır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Metabolik cerrahiyle bir taşla iki kuş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN