Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köpeklere göğüs ini teşhis eğitimi

Giriş Tarihi: 20.6.2016
Köpeklere göğüs kanserini teşhis eğitimi

Uluslararası Köpek Eğitim , Kdog projesiyle iki köpeğe burunlarıyla göğüs ini teşhis etmeyi öğretiyor. Uzmanlara göre köpeklerin duymayacağı koku türü yok

Fransa'daki Curie Enstitüsü'nün finanse ettiği ve Uluslararası Köpek Eğitim 'nin (ITDC) işbirliğinde gerçekleştirilen Kdog isimli bir projede iki köpeğe koku alma duyularıyla göğüs ini teşhis etmeleri öğretiliyor. ITDC'den Jacky Experton isimli bir uzman bir köpeğin neredeyse sonsuz miktarda kokuyu algılayabileceğini ve bu nedenle köpeklerin kanser teşhisinde de önemli görevler alabileceğini söylüyor. Daha önce köpeklerin idrar örneklerinden prostat kanserini teşhis edebilmesi projenin başlangıç fikrini oluşturmuş.

EĞİTİMİ 9 AY SÜRECEK
İkisi de Malinois çoban köpeği olan Thor ve Nykios isimli köpekler iki tip koku örneğiyle eğitiliyor. İlk örnekteki kumaşta kanser hastalarının terleri ve diğerinde sağlıklı insanların terleri bulunuyor. Projeyle köpeklere bu iki örnek koklatılarak farkı algılamaları hedefleniyor. Gerçekleştirilen her bir eğitim video kaydına alınıyor. Experton da bu videoları Curie Enstitüsü'ne iletiyor ve köpeklerin kokuya tepkileri inceleniyor. Ardından köpeklerin her iki koku örneğine nasıl tepkiler gösterdiği belirleniyor. İkinci aşamada ise köpeklerin terde ve tümörde bulunan göğüs kanserine ait aynı uçucu bileşenleri tespit edip edemediği doğrulanıyor. Bu aşamanın ardından enstitü, Experton'a bir dizi kumaş numunesi gönderiyor, ancak bu örneklerin hangisinde hasta insanlara ait ter örneği olup olmadığını açıklamıyor. Experton köpekler üzerinde tekrar aynı deneyleri yapıyor ve deneylere dair çekilen video kayıtlarını enstitüye gönderiyor. Bu sayede eğitimin başarı oranı ortaya çıkmış oluyor.100 bin euro destek alan projenin ön çalışmalarının, köpeklerin katettiği gelişmeye göre 6 ila 9 ay sürmesi bekleniyor. Kdog projesinin başkanı biyolog Aurelie Thuleau "Varsayımımız doğruysa çalışmanın faydası çok büyük olacak" sözleriyle projenin umut vaat ettiğini dile getiriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köpeklere göğüs kanserini teşhis eğitimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN