Türkiye'nin en iyi haber sitesi

21 Haziran yaz gündönümü

21 Haziran yaz gün dönümü nedir 2016 yılında merak edildi. En uzun gün de neler olur? İşte detayları...

Giriş Tarihi: 21.6.2016 14:52 Güncelleme Tarihi: 21.6.2016 15:02
21 Haziran yaz gündönümü

Kuzey yarımküre de güneşin dünyaya en uzak ve en dik geldiği belirli tarihler vardır. Bu tarihler dünya üzerinde bazı değişikliklerin yaşanmasına neden olur. 21 Haziran yaz gün dönümü de bunlardan birisidir. 21 Haziran'da güneş ışıkları Yengeç Dönencesi'ne dik gelmektedir. Böylece kuzey yarımküre de günler kısalırken, güney yarımküre de ise uzamaya başlamaktadır. 21 Haziran gün dönümü nedir sorusunun yanıtı bu yüzden merak edilmektedir. Bazı ülkelerde 21 Haziran'da kış başlarken bazı ülkelerde ise yaz başlangıcı olmaktadır. Peki en uzun günde neler olur? Yaz gün dönümü demek aynı da güney yarımküre de en kısa gün olurken, kuzey yarımküre de ise en kısa yaşanmaktadır. Birçok kişinin merak ettiği 21 Haziran en uzun gün detayları

21 HAZİRAN YAZ GÜN DÖNÜMÜ NEDİR?

Birçok ülkelerin farklı değişiklikler yaşadığı 21 Haziran yaz gün dönümü kuzey yarımkürede yer alan ülkeler için günlerin kısalması, güney yarımkürede yaşayanlar için ise kışın başlangıcı demektir. Ülkemizde 21 Haziran en uzun gün olarak sayılmaktadır. Bu tarihte Yengeç Dönencesi'ne yılda bir kez güneş ışınları dik olarak gelmektedir. 21 Haziran'dan sonra kuzey yarımküre de günler kısalmaya başlar. Her zaman 21 Haziran gün dönümü olarak kabul edilirken, sadece dört yılda bir kez 20 Haziran'a denk gelmektedir. 21 Haziran yaz gün dönümü Kuzey yarımküreye güne ışınlarının 90 derecelik açıyla gelmesi demektir, güney yarımküreye ise güneş ışınları dik olarak gelmektedir. Kuzey yarımkürede Yengeç Dönencesi'nden kuzeye gidildikçe gündüz süresi uzar, gece süresi kısalır. Ayrıca 23 Eylüle kadar gündüzler gecelerden uzun olmaktadır. Kuzey'de en kısa yaşanmaktadır.

21 HAZİRAN EN UZUN GÜN DE NELER OLUR?


En uzun gün sadece Kuzey yarımküreyi değil, aynı zamanda güney yarımküreyi de etkilemektedir. Bu tarihte Güney Yarımkürede kış başlamaktadır. Güney yarımküre de en uzun gece en kısa gündüz yaşanmaktadır. Ayrıca aydınlanma çemberi Güney Kutup Dairesi'ni teğet geçerkeni güneş ışınlarını yıl içerisinde alabileceği en dar açı ile almaktadır. Bu tarihten sonra Oğlak Dönencesi'nin güneyinde en uzun gölge yaşanmaktadır ve gölge boyları kısalır. Sadece kış ve yaz olarak kabul edilmez bu tarih bazı ülkelerde yazın ya da kışın ortası olarak da kabul edilmektedir. Aynı zamanda kutup dairesinde 24 saat gündüz yaşanırken, Güney'de ise 24 saat gece yaşanmaktadır. Yaz Gündönümü'nde saat 12 olduğunda güneş dik bir açıyla gelir ve yengeç dönencesinde gölge boyu sıfır olur. 21 Haziran'da en uzun gece Sinop'ta yaşanırken, 21 Aralık'ta Hatay'da en uzun gündüz yaşanır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
21 Haziran yaz gündönümü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN