Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çifte nakille hayata döndü

İki kez beyin kanaması geçiren Kuşku, hafızasını yitirerek organ yetmezliğine yakalandı. Tedavi gördüğü hastanelerden “Kurtulamaz” denilip evine yollanan Kuşku, aynı anda hem böbrek hem de karaciğer nakli olarak hayata yeniden “merhaba” dedi

Giriş Tarihi: 23.6.2016
Çifte nakille hayata döndü
İstanbul'da, bir tekstil firmasında şoförlük yapan 45 yaşındaki iki çocuk babası Kuşku, geçen yıl mide bulantısı ve başağrısı şikâyetiyle hastaneye başvurdu. Hastanede amonyak yükselmesi sonucu beyin kanaması geçirdiği ortaya çıktı. 20 yıldır Hepatit B hastası olan Kuşku, hastalığını önemsemeyip tedavi olmamıştı. Hastanedeki doktorlar tarafından diyalize girmesi gerektiği söylenerek hemen diyaliz tedavisine başlandı. Ancak taburcu olduktan sonra bir beyin kanaması daha geçirdi. 10 gün boyunca hafızasını kaybetti. Kuşku'nun kanaması durdurulamadığı için "Ölecekse de evinde ölsün" denilerek taburcu edildi. Sonrasında, başka bir hastanede 6 ay boyunca diyalize girdi. Bu arada siroz olduğu anlaşıldı ve 20 gün hastanede kaldı. Tedavisi programlandıktan sonra taburcu oldu.

'YAPACAK BİR ŞEY KALMADI'
Kanama devam ettiğinden bir ay sonra yeniden hafızasını kaybetti. İkinci hastane de ilki gibi, "Yapacak bir şeyimiz kalmadı" deyip Kuşku'yu taburcu etti. Başka bir merkezde tekrar diyalize başladı. Diyaliz merkezindeki tedaviler sonucu kanaması durdu, aylar sonra ayağa kalkmaya başladı. Hem böbrek, hem de karaciğer yetmezliği olan Kuşku, kadavradan nakil için organ bekleme listesine başvurdu. Tedavisinin 10'uncu ayında beklenen telefon geldi. Aranan iki organ da bulunmuştu. Yeni Yüzyıl Üniversitesi 'nde aynı anda hem böbrek, hem karaciğer nakli oldu.

ORGAN BAĞIŞI ÇAĞRISI
Sağlık sorunlarından zorunlu emekli olan Nasır Kuşku, 65 yaşında Rizeli organ vericisine minnettar olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Onun sayesinde hayata tutunabildim. Çevremdekilere 'Organlarınızı bağışlayın, hayat kurtarın' diyorum."

'BAĞIŞÇILAR GERÇEK KAHRAMANLARDIR'
Nakil ameliyatını gerçekleştiren hastanenin Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayhan Dinçkan, "Aynı anda iki organ değiştirmenin hekime olan teknik zorlukları dışında en büyük sorun, aynı anda birden fazla organa ihtiyaç duyulmasıdır. Ülkemizde bir organ için bile yıllardır sıra bekleyen binlerce hasta varken, birden fazla organın aynı anda bulunması bir mucizedir" dedi. Dinçkan, "Kombine nakil türü, oldukça az olmakla birlikte karaciğer-böbrek, böbrek-pankreas, kalp-böbrek, kalp-akciğer gibi hastanın ihtiyacına göre şekillenmektedir. Gerçek kahraman olan organ bağışçısını da saygıyla anıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çifte nakille hayata döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN