Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başörtüsü yasağı bitti 5 çocukla mezun oldu

Eski zihniyetinin mağdurlarından Duygu, 2006’da başörtüsü yasağı nedeniyle bıraktığı üniversiteyi 6’ncı çocuğuna hamileyken bitirdi

Giriş Tarihi: 24.6.2016
Başörtüsü yasağı bitti 5 çocukla mezun oldu
'da yaşayan Duygu Ceren (27), 2006'da kazandığı Trakya Üniversitesi Matematik Bölümü'nü böşörtüsü yasağı nedeniyle bırakmak zorunda kaldı. Yasağın kalkmasıyla yeniden sınava giren 4 çocuk annesi kadın, Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü'ne yerleşti. Ceren, önceki gün 5 çocuğu ve karnındaki 7 aylık bebeğiyle kep attı. 2002'de lisede tanışan Mikail Ceren ile Duygu Ceren 4 yıllık beraberliğin ardından evlendi.

EŞİYLE AYNI YIL KAZANDI
Üniversite sınavına giren Mikail Ceren, Marmara Üniversitesi Maliye Bölümü'nü, eşi ise Trakya Üniversitesi Matematik Bölümü'nü kazandı. Duygu Ceren, okuldan mezun olan eşi kadar şanslı olamadı. Bir yandan okumak bir yandan da çocuklarını yetiştirmenin hayallerini kuran genç anne, başörtüsü yasağının getirdiği baskılar nedeniyle sadece bir dönem okuyabildi ve okulu bırakmak zorunda kaldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde kalkan başörtüsü yasağı o dönem 3 çocuk annesi olan Duygu Ceren'in umudunun yeniden yeşermesini sağladı.

HEDEFİ İDARİ HâKİMLİK
Eşinin de desteğiyle yeniden üniversite sınavlarına hazırlanan Duygu Ceren, 2012'de Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'ne dereceyle girmeye hak kazandı. 4 yıllık eğitimin ardından tüm derslerini başarıyla geçen Duygu Ceren okul yıllarında bir çocuk daha dünyaya getirdi. Azmin simgesi olan genç kadın, önceki gün üniversitenin Anadoluhisarı'ndaki mezuniyet töreninde yıllarca hayalini kurduğu diplomasına kavuştu. Mezuniyetine 5 çocuğu, karnındaki 7 aylık bebeği ve eşiyle gelen Duygu Ceren ailesiyle birlikte kep attı. İdari hakim olmayı hedefleyen Duygu Ceren, "Hatırlamak bile istemediğim yasakçı dönemde arkadaşlarım benimle başörtüm yüzünden dalga geçiyordu. Birçok arkadaşım büyük baskı yaşadı. Yasağın kalktığı gün benim miladım oldu. Cumhurbaşkanımız Erdoğan'a benim gibi birçok insanın önünü açtığı için şükranlarımı sunuyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başörtüsü yasağı bitti 5 çocukla mezun oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN