Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adrasan’da kara gün

Adrasan’da önceki gün başlayan 200 hektarlık yeşil alanı yok etti. Yangının başladığı tarihi taş evleriyle ünlü Selefi Mahallesi tamamen yandı. Yüzlerce hayvanın da telef olduğu bölgedeki manzara halkı gözyaşlarına boğdu

Giriş Tarihi: 28.6.2016
Adrasan’da kara gün
TURİZM CENNETİ Antalya ADRASAN'DAKİ YANGINDA TARİHİ SELEFİ MAHALLESİ DE KÜL OLDU
'nın Kumluca ilçesine bağlı tatil cenneti Adrasan'da önceki gün saat 11.00'de çıkan , gece boyu süren çalışmalar sonunda, 20 saat sonra dün sabah saatlerinde kontrol altına alındı. Yangının en çok etkili olduğu tatil cenneti Olimpos'ta ise itfaiye ve orman işçileri yangının yerleşim yerlerine sıçramaması için amansız mücadele verdi.

20 DAKİKADA 1 KİLOMETRE
Alevlerin Olimpos'ta bulunan pansiyon ve işyerlerine sıçraması önlendi. Gece boyunca 400 kişilik ekip, yangını yerleşim yerlerinden uzak tutmak için yoğun uğraş verdi. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte ise helikopterler ve 2 uçak da söndürme çalışmalarına katıldı. Yangın bölgesini havadan helikopterle inceleyen Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, "10 dakikada müdahale ettiğimiz yangın 3 kilometrelik bir hat çizdi ve rüzgarın da etkisiyle alevler 20 dakikada bir kilometre ilerledi. Bu tam bir felaketti. Arkadaşlarımız canını zor kurtardı. Yangını, ekiplerimizin yoğun çalışması sonucu karşı tekniğiyle Musa dağına 1000 metreye çıkardık. Etrafını çevirdik ve içeride soğutma işlemi devam ediyor. Şu anda bin metrede 14 itfaiye arazözü 8 helikopter ve 2 uçağım yangını söndürmeye çalışıyor. Yerleşim yerlerini tehdit durumu söz konusu değil. Kumluca'da çıkan yangında 350 hektar alan kül oldu. Adrasan'da da 200 hektar olduğunu tahmin ediyoruz" dedi. Öte yandan Çannakkale'nin Eceabat ilçesine bağlı Kilitbahir köyü sınırları içinde yer alan Karakuş deresi mevkinde dün yangın çıktı, söndürme çalışmaları sürüyor.

"ANAMIN, BABAMIN EMEĞİYDİ"
Adrasan'daki yangının başladığı yer olan taş evleriyle ünlü Selefi mahallesi ise neredeyse yok oldu. Mahalledeki 15 ev küle dönerken 1 keçi, 40 koyun ve 2 inek ile yüzlerce tavuk yanarak telef oldu. Korkunç yangında canlarını zor kurtaran mahalle sakinleri bir gün sonra küle dönmüş evlerine geri döndüklerinde gözyaşlarına boğuldu. Emekli imam Beytul Üras, yangının sadece ormanları değil tarihi de yok ettiğini söylerken, Kadriye Kalkan ise( 67), küle dönmüş evinin bahçesinde gözyaşlarına boğuldu. Yanan evinin 50 yıllık olduğunu da belirten Kalkan, "Burası benim anamın ve babamın emeğiydi. 20 dakikada kül oldu. Canımızı zor kurtardık" dedi. Evin önünde yanan tavuklarla birlikte 4 kaplumbağayı gören çocuklar ise gözyaşlarına boğuldu. Hatice Üras, "Belki yaşıyorlardır" diyerek kaplumbağaların üzerine su döktü ancak hareket etmediğini görünce gözyaşlarını tutamadı. Mahalle halkı yangın anında tavuk ve kaplumbağaların bir araya toplandığına dikkat çekti.

KARŞI ATEŞ VERME YÖNTEMİYLE SÖNDÜRÜLDÜ
Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Adrasan yangınının dünyada uzman kişilerin ender kullandığı "karşı ateş verme" yöntemiyle söndürüldüğünü belirterek, "Arazözleri arkanıza alarak direkt güçlü bir ekiple yanıcı materyali yakıyorsunuz. Neticede karşıdan da aynı yere yangın geliyor. Sizinki ufak ufak yanıp büyümeye başladığında onunla gelip kavuşan yangın otomatikmen çöküyor" dedi. Yangının çıktığı noktaları bildiklerini dile getiren Üzmez, "Ancak yakanın kim olduğunun bilinmesi zor. Bu ancak adli süreç sonunda savcılar tarafından tespit edilebilir. Savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Sonucu bekleyeceğiz" diye konuştu. AA

YANGIN RANTINA GEÇİT YOK
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Adrasan'da orman yangınında zarar gören alanların ağaçlandırılacağını söyleyerek "Yanan orman sahalarını 1 yıl içerisinde ağaçlandırıyoruz. Alanlar kati surette başka maksatla tahsis edilemez" dedi. Yangın mevsiminden bu yana Türkiye'de aşağı yukarı 757 yangın çıktığını söyleyen Eroğlu 121 yangınla Muğla'nın en çok yangın çıkan yer olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adrasan’da kara gün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN