Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada günün konusu: Havaalanı güvenliği

Giriş Tarihi: 1.7.2016
Dünyada günün konusu: Havaalanı güvenliği

Ben Gurion Havalimanı, terminalden 10 km uzakta başlayan 4 kademeli güvenlik sayesinde 44 yıldır hiç hedef olmadı. Ancak uzmanlara göre, buranın 4 katı yoğunluktaki Havalimanı’nda benzer tedbirleri almak çok zor

Havalimanı'nda 43 kişinin hayatını kaybetmesine ve 238 kişinin yaralanmasına neden olan terör saldırısı havalimanlarındaki güvenlik sorununu dünya gündeminin başına taşıdı. Ortadoğu'da birçok havaalanında olduğu gibi Atatürk Havalimanı'ndan sıkı güvenlik önlemleri mevcut. Güvenlik işlemleri sırasındaki en büyük sorun ise bu alanlarda uzun kuyrukların oluşması. CNBC televizyonuna konuşan ABD'li havacılık güvenlik uzmanlı Jayson Ahern de, "Güvenlik katmanını yayarken, insanların kalabalıklaşmasını önlemek zorundasınız. Kalabalık yumuşak hedefe dönüşür" diye konuştu.

HER ARAÇ GİRİŞTE ARANIYOR
'in başkenti Tel Aviv'de bulunan Ben Gurion Havalimanı terör saldırısının yaşandığı 1972'den beri hiçbir saldırının hedefi olmadı. CNN'nin haberine göre 4 aşamadan oluşan güvenlik tedbirleri havalimanına 10 kilometre uzaklıkta başlıyor. Öncelikle, taksiler de dahil olmak üzere tüm araçlar kontrolden geçiyor ve şüpheli vakalarda bagajlar aranıyor. İstanbul'daki saldırıda havalimanına taksilerle gelen teröristlerin böylesi bir kontrolde engellenebileceğine işaret ediliyor.

YOLCULARA PSİKOLOJİK GÖZLEM...
Sonrasında terminal girişinde ise yetkililer yolcuların ruh hâlini gözlemleyerek sinirli ya da endişeli olup olmadığına bakıyor. Yolcular havalimanına ulaşmakta kullandıkları yol boyunca kameralarla izleniyor. Son aşamada ise sivil devriye görevlileri yolcuların bulunduğu alanlarda güvenliği sağlıyor. Ancak yılda 16 milyon yolcunun geçtiği Ben Gurion Havalimanı'nın yolcu sayısı, Atatürk Havalimanı'nın dörtte biri kadar.

ATATÜRK 4 KAT DAHA YOĞUN
Jeff Price isimli ABD'li güvenlik uzmanı Ben Gurion'daki güvenlik önlemlerinin İstanbul ve Paris için altından kalkınması zor masraflara neden olacağını vurguluyor. Price'a göre çözüm güvenlik tarama cihazlarının sayısını artırmak değil, güvenlik kontrolü sırasında güvenlik personeliyle birlikte müşteri hizmetleri personeli çalıştırmak. Price, müşteri hizmetleri personelinin güvenlik kontrol sürecinin daha etkin olmasını sağlayacağını ve havalimanlarında uzun kuyruklar oluşmasını engellenerek güvenlik zafiyetinin ortadan kaldırılacağını söylüyor. DIŞ HABERLER

NORMALE DÖNDÜ...
Terör saldırısının ardından 5 saatte hizmete açılan Atatürk Havalimanı'nda seferler normal şekilde devam ediyor. Saldırının olduğu 28 Haziran'da havalimanında bin 323 uçak kalkış ve iniş yaptı. 29 Haziran'da ise toplam bin 336 uçak kalkış ve iniş yaptı. Saldırı sırasında havalimanında bırakılan eşyalarsa, Dış Hatlar'daki TAV Ali Sürmen Toplantı Salonu'ndan alınabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyada günün konusu: Havaalanı güvenliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN