Türkiye'nin en iyi haber sitesi

uykusuna teşvik primi

Performans eksikliğini gidermeyi amaçlayan ’li şirket uyku primi uygulaması başlattı. 7 saat uyuyan personel yılda 300 dolar alacak

Giriş Tarihi: 1.7.2016
Gece uykusuna teşvik primi
'li sigorta firması Aetna, çalışanlarını uyumaya teşvik etmek amacıyla para ödüllü bir proje yürütüyor. BBC'nin haberine göre, 25 bin personel çalıştıran Aetna şirketi, uykusuzluktan kaynaklanan performans eksikliğini gidermek amacıyla 2009'dan beri uyguladığı programla, her gece en az 7 saat uyuyan çalışanlarını ödüllendiriyor. Programa göre, çalışanlar en az 7 saat uyudukları her 20 gece için 25 dolar olmak üzere, yılda 300 dolara kadar ek ödeme almaya hak kazanıyor. Programa kayıt yaptıran çalışanlar, şirket bilgisayarlarına bağlı bileklikle bilgilerini otomatik olarak insan kaynaklarına aktarabiliyor veya el ile tuttukları kayıtları sunarak ödülden yararlanabiliyor. Aetna'nın Personel Sosyal Hakları Müdür Yardımcısı Kay Mooney, uyku ödüllendirme programının çalışanların sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmaları yanında işlerini daha verimli yapmalarını sağlamak amacıyla başlatıldığını söyledi.

REKOR BAŞVURU
Şirketin bu uygulaması için 12 bin personelin kaydolduğu belirtildi. Amerika Uyku Tıbbı Akademisi tarafından 2011'de yayımlanan rapora göre, ABD'de bir işçinin yıllık iş kaybı ortalama 11.3 günü buluyor. İşverenlere yaklaşık 2 bin 280 dolara mal olan bu rakam ABD ekonomisinde her yıl 63.2 milyar dolar kayba neden oluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gece uykusuna teşvik primi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN