Türkiye'nin en iyi haber sitesi

250 bin şoku

Mahkeme, bir markayla sözleşmesi olduğu halde, rakip firmalara ait giysiler giyerek sosyal medyada paylaşan ’yle ilgili kararını verdi. Ünlü şarkıcı, 250 bin tazminatı faiziyle ödeyecek

Giriş Tarihi: 2.7.2016
250 bin euro şoku
Trendyol markasının sahibi DSM Grup ile karşılıklı davası bulunan şarkıcı davayı kaybetti. Mahkeme, sözleşmeye aykırı davranan şarkıcının 250 bin (660 bin lira) cezai şart parasını en yüksek faiziyle şirkete ödemesine karar verdi. DSM Grup'un şirket avukatının İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'nde açtığı davaya göre süreç şöyle gelişti: Şarkıcı Hadise (Açıkgöz) ile DSM Grup arasında 15 Şubat 2012'de bir sözleşme yapıldı. Sözleşmeye, taraflardan birinin sözleşmeyi ihlal etmesi halinde karşı tarafa 250 bin cezai şart parası ödeyeceği eklendi. Sözleşmeye göre Hadise, DSM'nin alt markası Trendyol'un ürün ve hizmetlerinin tanıtımını yapacak, moda çekimlerine katılacaktı. Ünlü şarkıcı, 1 yıl süreyle benzer hiçbir markanın reklam, tanıtım ve faaliyetlerine katılamayacak, görüntüsü ve sesi ile kendisiyle ilgili diğer unsurların başkaları tarafından kullanılmasına izin vermeyecekti.

KARDEŞİNİN TASARIMI
Ancak kız kardeşi Derya Açıkgöz, Hadise'nin modacısı ve stilisti olduğu yönünde birçok medya kuruluşunda ve internette açıklamalarda bulundu. Hadise, stilist kız kardeşinin hazırladığı ve derlediği rakip firmalara ait giysileri giyip bu giysilerin reklamını çeşitli sosyal paylaşım sitelerinde paylaşınca DSM, sözleşmeyi feshetti ve 250 bin euroluk dava açtı. Hadise'nin itiraza yönelik açtığı karşı davadan sonuç çıkmadı. Her iki dava birleştirildi. Mahkeme, DSM'yi haklı buldu ve Hadise'nin 250 bin euroluk cezai şart bedelini 26 Kasım 2012'den itibaren işleyecek en yüksek faiziyle birlikte ödemesini kararlaştırdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
250 bin euro şoku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN