Akıllı robot laboratuvardan sokağa kaçtı

’da, konuşma yeteneğine de sahip bir robot, kullanıldığı teknoloji firmasının laboratuvarından kaçarak sokağa çıktı. Trafiği kilitleyen robot, pilleri bitince yolun ortasında durdu

Giriş Tarihi: 3.7.2016
Akıllı robot laboratuvardan sokağa kaçtı
'nın Perm bölgesinde, yapay zekanın ulaştığı noktayı gösteren sıradışı bir olay yaşandı. Geçtiğimiz 15 Haziran'da robot teknolojisi üzerine çalışan Promobot isimli bir şirketin çalışanları, laboratuvar kapısını kapatmayı unuttu. Fransızca yayımlanan Archimag isimli haber sitesine göre geliştirme aşamasında olan bir robot da bunu fırsat bilerek kaçtı. Görenleri şok eden robot, yolda trafiğin sıkışmasına neden oldu. Enerjisi azalmaya başlayan maceraperest robot 50 metrelik bir kaçışın ardından yolun ortasında pilleri bitmiş bir vaziyette bulundu.

POLİS GÖRÜNCE ŞAŞIRDI
Olaya dair video görüntülerinde robot trafiğin ortasında bir heykel gibi dururken görülüyor. Ardından aracıyla olay yerine ulaşan bir , robotun oraya nasıl geldiğini anlamaya çalışıyor. Polisin trafiği tekrar kontrol altına almasının ardından, laboratuvar çalışanlarından birinin, yol kenarına çektiği robotu geri götürmek üzere tekrar şarj ettiği görülüyor.

SOHBET EDİYOR
Olay sırasında herhangi bir kaza yaşanmaması ise büyük bir şans olarak değerlendiriliyor. Robotun teknik bir arıza nedeniyle bu şekilde davranmış olduğu değerlendiriliyor. Promobot'un resmi sitesine göre söz konusu robot kendi kendine hareket edebiliyor, insanlarla sohbet edebiliyor ve etkinliklerde ürün tanıtabiliyor.

EMRE KARŞI GELDİ
Robotun kendisine programlama yoluyla verilen emre karşı gelerek kaçmaya çalışmış olabileceği ileri sürülüyor. Ancak robotun pillerinin bitmesinin amacına ulaşmasını engellediği ifade ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akıllı robot laboratuvardan sokağa kaçtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN