Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de çobandı ’de profesör oldu

Pülümür’e bağlı bir köyde doğan ve Amerika’da kimya profesörü olan Prof. Dr. Haydar Erdoğan, her yaz doğduğu topraklara gelip tatilini geçiriyor

Giriş Tarihi: 4.7.2016
Tunceli’de çobandı ABD’de profesör oldu
'nin Pülümür ilçesine bağlı bir dağ köyünde doğan ve üniversite eğitiminin ardından gittiği 'de kimya profesörü olan Haydar Erdoğan, doğduğu köyü unutmadı.

BAKANLIKTA ÇALIŞIYOR
Pülümür ilçesine bağlı Kırkmeşe köyünde dünyaya gelen Haydar Erdoğan ilkokulu köyünde, ortaokulu ilçede okudu. Tunceli Öğretmen Okulu'nun ardından Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Mühendisliği'ni kazandı. Daha sonra yüksek lisans için Amerika'ya giden Erdoğan, mastır ve doktorasını tamamladıktan sonra kimya profesörü oldu. Uzun süredir New Jersey'de Çevre Bakanlığı'nda teknik koordinatör olarak çalışan Erdoğan, doğup büyüdüğü köyü unutmuyor. Prof. Haydar Erdoğan, Amerikalı eşi Zarine Avshakyan Erdoğan ile birlikte yaz tatillerini köyünde geçiriyor. Köyde gezerken çocukluk anılarını tazeleyen Prof. Erdoğan hislerini, "Burada doğdum, büyüdüm. 12 yaşına kadar bu köyde yaşadım. Kuzu, koyun güttüm, toprak sürdüm. Burası ana-baba toprağı. Bunun kıymeti, değeri bu toprakların özlemi hiçbir yerde yok. Bu dağların havası, güzelliği bambaşka bir şey" diye anlattı. Amerika'da hemşire olan eşi Zarine ise, "İstanbul ve Antalya da çok güzel ama burası apayrı bir dünya. Burada en çok sevdiğim insanların sıcaklığı ve doğası" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tunceli’de çobandı ABD’de profesör oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN