Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya Müslümanları, dün sabah camilere etti

Giriş Tarihi: 6.7.2016
Dünya Müslümanları, dün sabah camilere akın etti
Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Tunus, Katar, Suriye, Endonezya başta olmak üzere birçok ülke bayramı bugün kutlamaya başlayacak. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş, "Bazı İslam ülkeleri hilalin dünyanın herhangi bir yerinde görülmesini değil, kendi ülkelerinde görülebilirliğini dikkate almaktadır. Türkiye'den bir gün sonra bayram yapmaları bu sebepledir. Bu tür içtihat farklılığından doğan değişik uygulamalar kimsenin ibadetine zarar vermemektedir" dedi. Ama dünyanın dört bir yanındaki diğer Müslümanlar, dün sabah bayram namazında camileri doldurdu.

RUSYA:
Rusya'nın başkenti Moskova'da yaşayan Müslümanlar, bayram namazı için camilere etti. Camiye sığmayanlar namazı sokaklarda kıldı. Moskova Merkez Camisi'ne çıkan bütün sokaklar namaz için kapatıldı.

ALMANYA:
'da Müslümanlar bayram namazını kılmak için camileri doldurdu. Başkent Berlin'de özellikle Şehitlik Camisi'nde yoğunluk gözlendi. 'da yaşayan komedyen Younes al Amayra, uçan halı görüntüsü verdiği kaykayı ile Berlin sokaklarını dolaştı, Berlinliler'in ramazanını kutlayıp onlara hurma dağıttı. Köln kentinde de bayram namazı nedeniyle camiler doldu.

İSVEÇ:
İsveç'te Müslümanlar, bayram namazını kılmak için geldikleri camilerde yer bulmakta zorluk çekti.

SURİYE:
Yoğun hava ve kara saldırılarına maruz kalan Halep'te, muhaliflerin denetiminde bulunan bölgelerde, bugün kutlanmaya başlanacak Ramazan Bayramı öncesinde çarşı ve pazarlarda hareketlilik görüldü.

BALKANLAR:
Bosna Hersek, Karadağ, Hırvatistan, Sırbistan, Arnavutluk Kosova ve Makedonya'daki Müslümanlar, bayram namazı vesilesiyle camilere akın etti.

AVUSTRALYA:
Avustralya'da yaşayan Müslümanlar ülke genelinde 200'den fazla cami ve mescitte Ramazan Bayramı namazını kılmak için bir araya geldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya Müslümanları, dün sabah camilere akın etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN