Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatandaşlar lere sığmadı, avluya taştı

’den Kars’a kadar yurdun dört bir yanında kılınan bayram namazında, cemaat lere sığmadı. ’daki çadırkentlerde Suriyeliler, vatanlarından uzakta bayramı karşıladı

Vatandaşlar camilere sığmadı, avluya taştı
Bayram sabahı yurdun dört bin yanındaki ler doldu taştı. 'deki Selimiye Camisi Ramazan Bayramı coşkusuyla vatandaşların akınına uğradı. Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm'ün kıldırdığı namaza, Edirne'nin yanı sıra çevre il ve ilçelerden de gelen binlerce kişi katıldı. Cami içerisinde yer kalmayınca vatandaşlar namazlarını iç avluda kıldı. Vatandaşlar, namazın ardından da birbirleriyle bayramlaştı. Bursa'da da tarihi Ulu Cami bayram namazında doldu taştı.

BALIKLIGÖL'E AKIN ETTİLER
Peygamberler şehri olarak bilinen 'da ise bayram namazı için on binler camilere akın etti. En çok ilgiyi ise Balıklıgöl'de bulunan Dergah Camisi gördü. Balıklıgöl Platosundaki Rızvaniye, Hasan Paşa ve Yeni Mevlidi Halil Camileri de dolup taştı. Birçok vatandaş namazını avlularda kılmak zorunda kaldı. Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin kaldığı çadır kentlerde de bayram namazı coşkusu yaşandı. Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesindeki Süleyman Şah Konaklama Tesisleri'nde kalan Suriyeliler, vatanlarından uzakta bir bayram namazını daha kılmanın burukluğunu yaşadı. Yaklaşık 30 bin kişinin barındığı çadır kentte kendileri için oluşturulan boş alanda saf tutan 2 bin Suriyeli bayram namazını birlikte kıldı.

10 BİN KİŞİYE TİRİT...
Şanlıurfa'daki, Abdülkadir Geylani Derneği tarafından her yıl olduğu gibi bu yıl da geleneksel olarak bayram namazının ardından 10 bin kişiye kentin yöresel yemeği tirit ikram edildi. Dev kazanlarda hazırlanan tiritten yemek isteyenler, uzun kuyruklar oluşturdu. 550 kilogram et, 3 bin ekmek, 300 kilogram yoğurt, 150 kilogram limon, 25 kilogram sarımsak ve 100 kilogram biberin kullanılarak hazırlandığı tirit, kısa sürede tükendi. Dernek yönetici üyesi Abdurrahman Tanrıverdi, amaçlarının insanları kucaklayıp birleştirmek olduğunu söyledi.

İSTANBUL'DA MİLYONLAR SAF TUTTU
İstanbul'da da bayram namazı kılmak isteyen binlerce vatandaş hep birlikte saf tuttu. Fatih Camisi'nde namaz öncesi bir vaaz verildi. Namaz vaktinin gelmesiyle birlikte caminin içini ve avlusunu dolduran vatandaşlar, cami çıkışında ise birbirleriyle bayramlaştı. Ardından Fatih Belediyesi tarafından cami bahçesinde organize edilen kahvaltıda vatandaşlar bir araya geldi. Eyüp Sultan Camisi'nde de cemaat yoğun yağmura aldırış etmeyerek yan yana saf tuttu.

ÇORBA İKRAMI...
Süleymaniye Camisi de binlerce kişiyi ağırladı. Birbiriyle bayramlaşan vatandaşlara belediye tarafından çorba ikram edildi. Diyanet İşleri Başkanlığı, Namaz Gönüllüleri Platformu ve Mihrap Gönüllüleri Platformu'nun çağrısı üzerine on binlerce vatandaş Sultanahmet Camisi'nde bayram namazına durdu. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in kıldırdığı namazda cemaat camiye sığmayarak avluda saf tuttu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatandaşlar camilere sığmadı, avluya taştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN