Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göl kuruyunca çaya maya çaldı

Giriş Tarihi: 7.7.2016
Göl kuruyunca çaya maya çaldı

57’nci Uluslararası Nasreddin Hoca Şenliği’nde temsili Nasreddin Hoca, Akşehir Gölü’nün suyu azaldığı için Akşehir Çayı’na maya çaldı

Konya'da 57'nci Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği, Nasreddin Hoca Türbesi önündeki törenle başladı. Çömezleri ile birlikte müzeden çıkan temsili Nasreddin Hoca Hüseyin Goncagül, eşeğine ters binerek maya çalmak üzere kortej eşliğinde yola çıktı. Akşehir Gölü'nün suyu azaldığı için bu yıl Akşehir Çayı üzerinde oluşturulan platformda maya çalan Nasreddin Hoca, "Cenab-ı Mevla en güzel toprakları bu insanlara etmiş. Her şeyin en güzeli ve en iyisine sahibiz. Dünyanın gözbebeği memleketimize güzel günler, bayram gibi günler gelsin inşallah diye dua ediyoruz. Bu maya tutacak, sadece ülkemizin değil, yeryüzünün kurtuluşuna, selametine vesile olacak bu maya inşallah" dedi.

"MEZARI AKŞEHİR'DE"
Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, Nasreddin Hoca'nın 'ye zekâyı, nükteyi ve eleştirmeyi öğrettiğini belirterek "Nasreddin Hoca'mız dünyanın gülen yüzü ve güler yüzüdür. Gülen yüz, iyimser bir ruh halinin yanı sıra, keskin zekâ ve nüktedanlığın işaretidir. Toplumda beğenilmeyen, yanlış olan, düzeni bozan her şey hocanın fıkralarında, altında derin anlamların gizlendiği mesajlar olarak verilir. Hocamız Anadolu'da Akşehir'de yaşamış ve türbesi de Akşehir'dedir. Türbesinin ziyaretçileri yılda 100 binlere ulaşıyor. Hocamızı Akşehirli olmaktan çıkaran, mesnetsiz iddialarıyla suni gündem oluşturmaya çalışan kişileri, şehirleri ve sel hiçbir kanıtı olmayan bilim adamlarını dikkate almıyoruz. Çünkü; Evliya Çelebi'nin ve Sarı Saltuk'un seyahatnamelerinde Nasreddin Hoca'nın mezarının Akşehir'de olduğu ile ilgili kesin ve net bilgiler bulunuyor" dedi.

Muhammed Selçuk KILIÇ
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göl kuruyunca çaya maya çaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN