AP: İklim değişikliği yolculuğu zorlaştırdı

Giriş Tarihi: 8.7.2016
AP: İklim değişikliği yolculuğu zorlaştırdı

Associated Press haber ajansı Sarıkeçili yörüklerinin Akdeniz kıyılarından yaylalara yaptığı göç yolculuğunun değişen iklim koşulları nedeniyle zorlaşmasını haber yaptı

Associated Press (AP) ajansı foto muhabirlerinden Bram Janssen, ilkbaharda yaylalarına göç eden Ceyhanlı Sarıkeçili yörüklerinin yaşamlarını fotoğrafladı. Hasan Bacak, karısı Emine ve bir yaşındaki oğlu Mehmet ile birlikte, kuraklık nedeniyle hayvanlarını yaylalarda otlatmak için her yaz haftalar süren bir yolculuğa çıkıyor. Hasan Bacak, Tavşanbacağı köyü yakınlarında develeri güdüyor. Sarıkeçili yörükleri, kıyı kesimlerde artan sıcaklıkların hayvanlarını olumsuz etkilemesi nedeniyle havanın daha serin olduğu bölgelere göç ediyor. Develer geleneksel göç yollarında otlatılıyor. Bacak ailesi de, sürüleriyle Akdeniz kıyılarından Anadolu'nun dağlarına göç eden Sarıkeçili yörük ailelerinden biri. Bacak ailesinin 14 deve ve 250 keçisi var. 14 deve ve yaklaşık 250 keçiyle engebeli ve zorlu arazilerde yol alan aile, atalarından kalan eski göç yollarını takip ediyor. Yörükler önceki yıllarda hayvanlarını otlatmak için aynı bölgede günlerce kalabiliyordu. Fakat artık iklim değişikliği yüzünden kışın yeterince yağmur yağmıyor ve göçün süreleri değişiyor. Genellikle günlük olarak yer değiştirmek zorunda kalıyorlar.

'150 GÖÇEBE AİLE VAR'
Sarıkeçili yörükleri üzerine araştırmalar yapan antropolog Ayşe Hilal Tuztaş, 'de göçebe olarak yaşayan 150 kadar ailenin, yani yaklaşık 800-1000 kişinin kaldığını belirtiyor. Tuztaş, "Göçebe insanların yaşamları su ve yağmura bağlı. İklim değişikliği yağışları olumsuz etkiliyor. Bu da göçebe yaşamın devamlılığını bozuyor" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AP: İklim değişikliği yolculuğu zorlaştırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN