Bisiklet yolu projesi dünya 3’üncüsü

Lise öğrencileri ’da “Tarihi Yarımada’ya Bisiklet Yolu Ağı Projesi” ile katıldıkları ’daki bir yarışmada dereceye girerek milli gururumuz oldu

Giriş Tarihi: 8.7.2016
Bisiklet yolu projesi dünya 3’üncüsü
'daki Fatih Atatürk Çağdaş Yaşam Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri, dünya çapında düzenlenen 'Sizin Fikriniz, Sizin Projeniz' adlı yarışmada ilk üçe girme başarısı gösterdi. 'Tarihi Yarımada'ya Bisiklet Yolu Ağı Projesi'ni geliştiren 3 genç, Fatih'te 25 bin öğrenci ve bin 500 öğretmeni bulunan okulları birbirine bağlayan, ulaşım sistemine de entegre edilmiş bir bisiklet yolu projesi geliştirdi. Renault Mais tarafından 2011'den bu yana tüm dünyada, liseli gençleri trafik güvenliği ve sürdürülebilir ulaşım sorunları üzerinde düşünmeye ve projeler üretmeye çalışmak için düzenlenen 'Sizin Fikriniz, Sizin Projeniz' yarışmasının bu yılki sonuçları belli oldu. Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün de işbirliğiyle düzenlenen Türkiye finallerinde dereceye giren ve 'daki yarışmaya katılmaya hak kazanan lisenin öğrencileri Umut Kayran, Simay Tolukan, Nupelda Azboy ve öğretmenleri Veli Alper Döndaş tarihi başarıya imza attı. Fatih Atatürk Çağdaş Yaşam Çok Programlı Anadolu Lisesi'nin 3 öğrencisi, Tarihi Yarımada'da bulunan 29 resmi orta öğretim kurumunu birbirine bağlayan bir bisiklet yolu ağı tasarladı. Bisikletli ulaşıma yönelik toplumsal algının olumlu yönde değişmesini hedefleyen gençler, projenin gelişim sürecinde İBB'ye bağlı UKOME ve Fatih Belediyesi Gençlik ve Spor A.Ş. ile görüşmeler yaptı. Çevrimiçi anket çalışması yapıp, imza kampanyası düzenledi, kamu spotu çekip, afişler hazırladı. Sonuçta, ortaya çıkan 'Tarihi Yarımada'ya Bisiklet Yolu Ağı Projesi' Çin'den Fudan Uluslararası Lisesi ve Kolombiya'dan Clermont Lisesi ile birlikte ilk üçe girdi. Renault Global, bu üç okulun öğrencilerine projelerini geliştirmeleri için para ödülü verdi.

ULAŞIM SİSTEMLERİNE ENTEGRE YOLLAR
SABAH'ın konuştuğu Umut Kayran, Simay Tolukan, Nupelda Azboy ve öğretmen Veli Alper Döndaş, "İstanbul'daki tüm ulaşım sistemlerine entegre edilebilir esneklikteki bu bisiklet yolu, değişik amaçlarla da kullanılabilecek. Bunun için de yolun büyük tarihi yapıları, hastane ve üniversite kampus alanlarını ve büyük kamu yapılarını kapsamasını istedik." diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bisiklet yolu projesi dünya 3’üncüsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN