Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Önce diploma sonra nakil

Giriş Tarihi: 8.7.2016
Önce diploma sonra nakil

’de üniversiteli Gizem Özduran siroz olan annesine karaciğerinden parça vermek istedi. Annesi “önce mezun” dedi. Genç kız önce diplomasını aldı sonra ameliyat oldu

'de geçen yıl karnında ve ayaklarında oluşan Aysel Özduran (53) Menemen Devlet Hastanesi'ne başvurdu. İki çocuk annesi Özduran'a karaciğerinin iflas ettiği ve nakil olması gerektiği söylendi.

ANNESİNİ DİNLEDİ
Eşi ve çocukları gönüllü donör oldu ancak ikisinin de karaciğeri uygun bulunmadı. Tek uygun verici kızı Gizem (20) olurken anne Özduran kızının "Hemen ameliyat olalım" önerisini reddetti. Kadavradan bağış bekleyeceğini söyleyen Özduran, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü öğrencisi kızının donörlüğünü okulunu bitirip mezun olması halinde kabul edeceğini söyledi. Gizem eğitimini tamamladı, 25 Mayıs'ta mezuniyet törenine katılıp, kep attı. Annesinin şartını yerine getiren genç kız 10 Haziran'da annesiyle birlikte ameliyat masasına yattı. Başarılı geçen operasyonun ardından önce Gizem, ardından annesi taburcu oldu. Annesine hayat veren genç kız, "Ben ısrar ettikçe o kaçtı, sonunda da bana mezun olma şartı getirdi. İyi ki de okulum iki yıllıktı ve son sınıftaydım. Bu süre daha uzun olmadı. Anneme tanı koyulup nakil kararı alındığı geçen temmuzdan bu yana hep endişe içindeydim. Okulum bitinceye kadar anneme bir şey olursa diye çok korktum" dedi. Anne Aysel Özduran ise "Kızım bana hayat verdi" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önce diploma sonra nakil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN