Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şevval orucu ne , Şevval orucu kaç gün tutulur?

Şevval orucu ne ve kaç gün tutulur? Ramazan ayından sonra gelen Şevval ayı içerisinde tutulan orucun büyük bir sevabı vardır. Vatandaşlar ise Şevval orucunun ne zaman ve kaç gün olacağını merak ediyor. Sizlere sunacağımız bilgiler üzerinden Şevval orucuna ilişkin bilgilere ulaşabileceksiniz.

Giriş Tarihi: 11.7.2016 10:58 Güncelleme Tarihi: 11.7.2016 10:58
Şevval orucu ne zaman, Şevval orucu kaç gün tutulur?
Şevval orucu ne ve kaç gün tutulur? Şevval orucu artık çok merak ediliyor. Ramazan ayından sonra tutulmasıyla bilinen oruç, vatandaşlar tarafından merakla bekleniyor. Hadislerde de Şevval orucu ile ilgili bilgiler veriliyor. Peki Şevval orucu ne zaman ve kaç gün tutulur?

ŞEVVAL ORUCU NE ZAMAN TUTULUR?

Ramazan ayı ve bayramından sonra şevval ayı içinde "altı gün orucu" adıyla bilinen orucu tutmak müstehaptır.
Ramazandan sonra gelen 30 günlük Şevval ayı içinde, istediğiniz zamanlarda toplam 6 gün olan Şevval ayı orucunu tutabilirsiniz.

Şevvâl ayının ilk günü nın ilk günüdür. Ramazan Bayramı'nda oruç tutulması haramdır. Bayramın diğer günlerinde ve şevval ayında veya nafile oruç tutulabilir.

ŞEVVAL ORUCUNUN HÜKMÜ NEDİR?

Ramazan ayından sonra şevval ayında altı gün oruç tutmak müstehaptır. Hz. Muhammed (S.A.V), "Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olur" (Müslim, Sıyam, 24; Tirmizî, Savm, 53) buyurarak Şevval ayında altı gün oruç tutmaya teşvik etmiştir.

Bu oruç art arda tutulabileceği gibi, ara verilerek de tutulabilir.

ŞEVVAL AYINDA KAZA ORUÇLARI TUTULUR MU?

Şevval ayında tutulan orucun hem kaza hem de şevval orucu yerine geçip geçmediği hakkında bazı kaynaklar öncelikle kaza oruçlarının tutulmasını, ardından da 6 gün şevval orucu tutulmasını tavsiye ederken, bazı kaynaklar da kaza veya adak oruçlarını bugünlerde tutmakla da aynı sevabın elde edileceğini belirtmektedir. Buna göre; isteyen öncelikle, varsa kaza orucunu tutar, borcunu öder, ardından da vakit kalırsa ayrıca şevval ayı orucunu tutar. İsteyen Şevval ayında kaza oruçlarını tutar ve bunu şevval orucu olarak da kabul eder.

Şevval ayında tutulan orucun çok sevabı vardır. Üç hadis-i şerif meali şöyledir:

Ramazandan sonra şevval ayında da 6 gün oruç tutan, anasından doğduğu günkü gibi günahsız olur. [Taberani]

Ramazan orucuyla şevvalde de 6 gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş sayılır. [İbni Mace]

Ramazan ayı orucu on aya, ramazandan sonra tutulan 6 gün oruç da iki aya mukabil olur ki, böylece bir yıl oruç tutma sevabına kavuşulur. [İbni Huzeyme]

ŞEVVAL ORUCU NİYE ÖNEMLİ?

Peygamber Efendimiz, 11 Ayın sultanı rahmet ayı Ramazan'da tutulan oruçlarla birlikte Şevval ayında tutulacak günlük oruçla bütün bit yıl oruç tutmuş gibi sevap kazanılacağını belirtiyor. Bu bütün yıla Ramazan Bayramı'ın ilk günü ve Kurban Bayramı'nın dört günü dahil değildir, çünkü bu günlerde oruçlu olmak haramdır.

Şevval orucu ne zaman ve kaç gün tutulur? Ramazan ayından sonra gelen Şevval ayı içerisinde tutulan orucun büyük bir sevabı vardır. Vatandaşlar ise Şevval orucunun ne zaman ve kaç gün olacağını merak ediyor. Sizlere sunacağımız bilgiler üzerinden Şevval orucuna ilişkin bilgilere ulaşabileceksiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şevval orucu ne zaman, Şevval orucu kaç gün tutulur?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN