Türkiye'nin en iyi haber sitesi

42 günde 82 kişi boğuldu

Yurt genelinde, 1 Haziran-12 Temmuz tarihleri arasında 28 ilde, 42'si çocuk 82 kişi boğuldu.

Giriş Tarihi: 12.7.2016 19:40 Güncelleme Tarihi: 12.7.2016 19:46
42 günde 82 kişi boğuldu

Üç tarafı denizle çevrili Türkiye'de havaların ısınmasıyla serinlemek isteyenlerdenize, buna ulaşamayanlar da kanal ve göletlere giriyor. Alınan tüm tedbirlere ve yapılan uyarılara rağmen ülke genelinde 42 günde 82 kişi boğuldu.

Denizler ve havuzlarda cankurtaranlı, kanal ve göletlerde ise tel çit, örgü ve tabelalı önlemlere rağmen 1 Haziran-12 Temmuz'da 28 ilde 68 vakasında 42'si çocuk 82 kişi hayatını kaybetti.

En fazla boğulma vakası, denizlerde yaşandı. Denizlerde 2'si Alman turist, 9'u çocuk olmak üzere 29 kişi boğuldu.

Göletlerde 11'i çocuk 17 kişi, sulama kanallarında 2'si Suriyeli 11 çocuk ve biri Suriyeli yetişkin olmak üzere 16 kişi, derelerde 1'i Suriyeli 6 çocuk olmak üzere 13 kişi, barajlarda 3'ü çocuk 4 kişi, havuzda 2 çocuk ve şelalede ise 1 kişi yaşamını yitirdi.

BARTIN'DA 1 KİŞİ BOĞULDU

Boğulmalara karşı sıkı önlem

Yurdun dört bir yanında meydana gelen boğulma olaylarına karşı ise çeşitli önlemler alındı. Denize kıyısı bulunan yerlerde çok sayıda cankurtaran görev yapıyor.

Sahil kentlerinde halkın yoğun olarak denize girdiği bölgelerde polis ve jandarma karadan, Sahil Güvenlik unsurları da denizden denetimler gerçekleştiriyor ve vatandaşlar uyarı levhalarıyla da bilgilendiriliyor.

Sakarya, Kocaeli, Düzce, Zonguldak ve Bartın'da haziran ayı başından itibaren denizde 13 kişi boğulurken, bin 156 kişi ise cankurtaranlarca hayata döndürüldü.

KUŞADASI'NDA DENİZE GİREN KİŞİ BOĞULDU

Adana'da esnafa can simidi dağıtıldı

Sulama kanallarında boğulma olaylarının yoğun yaşandığı Adana'da ise polis ekipleri, kentin çeşitli yerlerinden geçen kanalların etrafında devriye görevi yapıyor. Kentteki 100 farklı noktada esnafa olası durumlarda kullanılması için can simidi dağıtıldı.

Can simidi verilen esnafın ismi ve telefon numarası da acil durumlarda yardıma çağrılabilmesi için kanalların yanına konulan tabelalara yazıldı.

BALIK TUTTUĞU ÇAYDA BOĞULDU

Okul bahçesine yüzme havuzu

Kahramanmaraş'ta merkez Onikişubat Belediyesi, çocukların hem eğlenceli bir yaz geçirmelerini sağlamak hem de boğulmaların önüne geçebilmek aynı zamanda da öğretebilmek amacıyla bahçelerine portatif parkurlu yüzme havuzu kurdu.

Onikişubat Belediyesince hazırlanan "30 Okula Oyun Parkurlu Yüzme Havuzu Projesi" sayesinde, öğrenciler, eğitim gördükleri okullarının bahçesinde serinlerken yüzme de öğreniyor. İlçedeki 30 okul bahçesine kurulan parkurlu yüzme havuzundan yaklaşık 5 bin çocuk faydalanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
42 günde 82 kişi boğuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN