Terörizme karşı kültürle savaşmak

’daki 40’ıncı toplantısında UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova: Terör insanlar gibi kültür mirasını da hedef alıyor. Teröre karşı kültürle savaşmalıyız

Giriş Tarihi: 12.7.2016
Terörizme karşı kültürle savaşmak
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) 40'ıncı toplantısı önceki gün, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongere ve Sergi Sarayı'nda başladı. 10 gün sürecek toplantıda Mirası Listesi'ne eklenecek kültürel miraslar belirlenecek. UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, Atatürk Havalimanı'nda yaşanan terör saldırısı nedeniyle Türk halkına taziyelerini ileterek "Kültürü hedef alan ve korkuyu körükleyen şiddet yanlılarına uluslararası toplumun cevabının güçlü olması gerek" dedi. Bokova, terör saldırılarıyla sadece insan hayatının sonlanmadığını, aynı zamanda Suriye'de Palmira ve Halep kentlerinde ve Irak'ta Musul vilayetinde antik kentlerin de yok olduğunu söyledi. Kültürel varlıkların korunmasının önemini vurgulayan Bokova "terörizme karşı kültürle savaşma" mesajı verdi.

29 ADAY LİSTEYE GİRECEK
Toplantıda Dünya Mirası Listesi'ne kayıtlı varlıkların korunup korunmadığı tartışılıyor. Listeye eklenmesi önerilen yeni varlıklar için geçici listeler hazırlanacak. UNESCO toplantısında dünya genelinde 29 sitenin Dünya Mirası Listesi'ne girmesiyle Dünya Kültür ve Doğal Mirası Listesi güncellenecek. Listede 163 ülkeden bin 31 sit alanı bulunuyor. Listede ebru sanatı da yer alıyor. UNESCO Dünya Komitesi "yok olmakta olan" sitelerin listedeki sayısını 48'e indirecek ve bunların arasından 29 aday Dünya Mirası Listesi'ne eklenecek.

'BU TOPLANTI, TERÖRE EN GÜZEL CEVAP'
İstanbul'da gerçekleşen UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. oturumu kapsamında dün düzenlenen panelde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, terör örgütlerinin dünya kültürel miras alanlarına çok büyük zararlar verdiğini söyledi. UNESCO Dünya Miras Komitesi toplantısının İstanbul'da yapılıyor olmasının önemini dile getiren Avcı, PKK'nın sadece insanlara değil kültür varlıklarına da saldırdığını söyleyerek, "Gerek 'da gerekse de diğer yerlerde tarihi yapılara verilen tahribatların giderilmesi için Türkiye üstüne düşeni yapıyor. Buradaki zararın sorumlusu sadece insanlara değil kültür varlıklarına da saldıran PKK'dır" dedi.

UNESCO DİREKTÖRÜ DİYARBAKIR MESAJI VERDİ
UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. Oturum Başkanı Büyükelçi Lale Ülker ve UNESCO Dünya Miras Merkezi Direktörü Mechtild Rossler, dünkü basın toplantısında, Dünya Miras Komitesi'nin Ani Harabeleri'ne ilişkin bir karar vereceğini belirtti. Dünya Miras Listesi'ne bir yıl önce giren Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri'nin bulunduğu bölgedeki tahribata ilişkin soru üzerine de Rossler, "Bu bölge de komitenin önündeki konulardan biri. Bir bölgenin listeye girmesi ve hemen arkasından bir takım tehlikelerle karşı karşıya kalması ilk defa olan bir şey değil" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terörizme karşı kültürle savaşmak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN