Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yardım parasını yiyen aileye ‘zimmet’ davası

hastası olan 3.5 yaşındaki E.N.D’ye yardım için toplanan 500 bin liranın 305 bin lirasını amaç dışı kullanan ailesine “zimmet” davası açıldı

Giriş Tarihi: 12.7.2016
Yardım parasını yiyen aileye ‘zimmet’ davası
2010'da 'de dünyaya gelen E.N.D'nin, sorunları ile kaldırıldığı hastanede hastası olduğu ortaya çıktı. Minik E.N.D'nin annesi Nezahat D, TV'de canlı yayına çıkarak kanser hastası olan kızının tedavi masrafları için yardım talep etti. Annenin feryadı üzerine E.N.D'nin tedavi masrafları için Türkiye genelinde bir yardım kampanyası başlatıldı.

İNCELEME BAŞLATILDI
İstanbul Valiliği tarafından 5 Mayıs 2014'te bir yardım kurulu kuruldu. Kurul üyeleri ise E.N.D'nin annesi Nezahat D, babası Umut D. ve ablası Habibe D. oldu. Aile başlattıkları yardım kampanyasıyla yaklaşık 500 bin lira topladı. Minik E.N.D, 30 Aralık 2014'te hayatını kaybetti. Toplanan para, minik bebeğin vefatından sonra İl Dernekler Müdürlüğü'nde görevli deneticiler tarafından incelemeye alındı. Toplanan paranın 25 bin lirası yurtiçi sağlık harcamalarında, 110 bin lirası yurtdışı sağlık harcamalarında, 60 bin lirası ise tüketim harcamalarında kullanıldığı tespit edildi. Aile Minik E.N.D. için toplanan paranın 305 bin lirasının açıklamasını ise yapamadı. Denetçi memurlar tarafından ortaya çıkarılan bu durum adli makamlara bildirildi. Başlatılan soruşturma sonunda yardım kampanyasını düzenleyen ve koruma ve gözetim altında tutması gereken parayı mal edinerek zimmetine geçirdikleri iddia edilen Nezahat D, Umut D. ve Habibe D. hakkında dava açıldı. Minik E.N.D'nin ailesi önümüzdeki günlerde Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya başlanacak.

HESABINI VEREMEDİ
Anne Nezahat D, 30 Aralık 2014'te yaşam savaşını kaybeden kızı için toplanan 500 bin liranın 305 bin lirasının nereye harcandığının hesabını veremedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yardım parasını yiyen aileye ‘zimmet’ davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN