Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadın mahpusların dert ortağı

Avukat Ezgi Duman, cezaevindeki yüzlerce kadınla mektuplaştı. Dertlerini dinledi. Sayesinde 5 bakanlık bir çalıştay için harekete geçti. ‘Duvarın arkasında’ yaşananları anlatma sırası ona geldi

Giriş Tarihi: 13.7.2016
Kadın mahpusların dert ortağı
'de 6 bin 788 kadın cezaevinde yatıyor. Çoğu koca şiddetine maruz kaldı; dayanamayıp suç işledi. En büyük dertleri, dışarıda kalan çocukları. Hasret çekiyor, kendilerini suçlu hissediyorlar. Yüzde 17'sinin okuma yazması yok, haklarını bilmiyorlar. Ancak bir süredir Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği'nden (CİSST) avukat Ezgi Duman'la mektuplaşıyor ve dertlerini paylaşıyorlar. Duman, bugüne kadar çok sayıda hükümlü ve tutuklu kadından 200'ü aşkın mektup aldı. Kadınların dertlerini ve taleplerini aktardığı bu mektuplar, CİSST tarafından organize edilen bir çalıştayda masaya yatırılacak.

5 BAKANLIKTAN DESTEK
İstanbul'da eylülde gerçekleşecek "'de Kadın Mahpus Olmak" başlıklı çalıştaya, Adalet, Sağlık, İçişleri, Aile ve Sosyal Politikalar ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıkları destek veriyor. Mektuplardan hareketle çalıştayda "Koğuş ve hücre içinde çiçek yetiştirme yasağı kaldırılmalı" ve "Erkek personelin banyolara ve koğuşlara girişleri yasaklanmalı" gibi konular ele alınacak. Projenin sorumlusu olan Duman, "Duvarın arkasındaki kadınların seslerini duyurmaya çalışıyoruz" dedi. İşte özetle anlattıkları: Mektuplar dert küpü. Suç türleri ne olursa olsun, içeri giren kadınlar yalnızlaşıyor, damgalanıyor. Psiko-sosyal desteğe ihtiyaçları var. Sorunlar 37 başlık altında toplandı. Kadınlar, petlerin ücretsiz olarak ihtiyaçlara göre belirlenmesini istiyor. Düzenli olarak SMEAR testi, meme kisti muayenesi yapılmalı. Hapishane revirlerinde jinekolog ve gerekli ekipman bulundurulmalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadın mahpusların dert ortağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN