Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meyve topladığı ağaca not ve asan şoföre "ahilik" beratı

Bursa'da bir bahçeden, olan eşi için aldığı meyve karşılığında 5 lira bırakıp notla helallik isteyen Soner Kaya'ya Ahi Sanayici ve İş Adamları Derneği (AHİSİAD) tarafından ahilik beratı verildi.

Giriş Tarihi: 13.7.2016 16:56 Güncelleme Tarihi: 13.7.2016 17:09
Meyve topladığı ağaca not ve para asan şoföre ahilik beratı

Merkezi Pendik'te bulunan AHİSİAD'ın binasında düzenlenen törende, Gebze-Harem hattında minibüs şoförlüğü yapan Soner Kaya, "ahilik beratını" dernek başkanı İbrahim Çam'ın elinden aldı.

Soner Kaya, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, eşi ve akrabalarıyla bayram ziyaretine Bursa'ya giderken yol boyunca meyve bahçeleri gördüklerini belirtti.

Bir bahçede durduklarını aktaran Kaya, şunları anlattı:

"Yol boyunca izledik ama kısmet Ali Bey'in bahçesiymiş, Onun bahçesine girdik. Yere düşen kayısıları ablam ve eniştemle beraber yedik ama eşime yedirmek istemedik. Çok canı istediği için sonra ona da erik, elma ve kayısı yedirdik. Daha sonra ablam 'Helal etsin diye buraya bırakalım, hakkıdır' dedi. Benim de aklıma not yazmak geldi. Notu elma ağacına astıktan 2 gün sonra yeğenim bunun sosyal medyada duyulduğunu söyledi. Biz de bahçe sahibine ulaşıp helallik istemek için yanına gittik. Elini öpüp helallik istedik, o da bize erik, zeytin ve zeytinyağı hediye etti."

Bahçe sahibi ile kendilerinin çok duygulandığını anlatan Kaya, "Ağaca astığımız ile kağıdı çerçeveletip asmış. Diliyorum ki bu insanlığımızı kaybetmediğimizin göstergesi olarak tarihe geçer ve örnek olur." diye konuştu.

AHİSİAD Ba��kanı Çam ise, ülkeleri esnaf, tacir, tüccar ve markaların yükselteceğini belirterek, "Bizler de markalarımız ve esnafımızla edepli bir şekilde bu işi yaparak yükselme adına kurulmuş bir derneğiz. Soner Bey bunun bir örneğidir, iyi bir esnaftır. Birliğinde de sevilen, sayılan bir kişidir. Bu beratı da bağlı bulunduğu derneğinin başkanı ve yönetim kurulunun şahitliğinde almıştır. Biz kendisini tekrar tebrik ediyoruz ve yeni nesle örnek olmasını inşallah umut ediyoruz." ifadesini kullandı.

İznik'in Boyalıca Mahallesi'nde çiftçiliğin yanı sıra yerel muhabirlik de yapan Ali Karatekin, meyve bahçesine geldiğinde ağaç dalına asılı "Hayırlı bayramlar abi. Kayısı ve erikten aldık. Hakkını helal et. Eşim hamile' notu ile birlikte 5 lira bulmuştu. Haber sosyal medyada büyük ilgi görmüştü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meyve topladığı ağaca not ve para asan şoföre "ahilik" beratı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN