‘Olması gerekeni yaptım’

eşine kopardığı meyve için bıraktığı ve notla gündeme gelen minibüs şoförü Soner Kaya, Ahilik Beratı ile ödüllendirildi

Giriş Tarihi: 15.7.2016
‘Olması gerekeni yaptım’
Kırşehir'e bayram tatiline giderken aşeren eşine Bursa İznik'teki bir bahçeden kopardığı meyve için bıraktığı ve notla gündeme gelen minibüs şoförü Soner Kaya, Kırşehirliler tarafından Ahilik Beratı ile ödüllendirildi. Kaya, "Olması gerekeni yaptım" dedi. Bayram tatili sırasında İznik'te yol kenarında kayısı ve elma ağaçlarını gören Kaya çifti yemek için araçlarından indi. Meyvelerden yedikten sonra "Hayırlı bayramlar abi. Kayısı ve erikten aldık. Hakkını helal et. Eşim hamile..." notuyla birlikte 5 lira bıraktı. Hâlâ vicdanen rahat edemeyen Kaya, bayram dönüşü bu kez bahçe sahibi Ali Karatekin ile yüzyüze helalleşti.

BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
Kaya'nın bu davranışı sosyal medyada büyük beğeni toplarken gören herkesi duygulandırdı. Kendisi de Kırşehirli olan Soner Kaya, Kırşehirli Ahi Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı İbrahim Çam tarafından, Ahilik geleneği olan beratla ödüllendirildi. Tüm Türkiye'nin büyük beğenisini toplayan olayın kahramanı Soner Kaya ise "Bu kadar büyütüleceğini tahmin etmedim. Ben aslında olması gerekeni yaptığımı düşüyorum. İnsanların olumlu tepkilerini de yeğenimden duydum ve inanamadım. Demek ki insanlarımız böyle güzel davranışlar görmeye hasret kalmışlar" dedi.

'KEŞKE HERKES BÖYLE ŞOV YAPSA'
Kendisi için kul hakkının önemli olduğunu vurgulayan Kaya, "Arabadan indiğimizde hemen ağaçtaki meyvelere uzanmadık. 'Göz hakkımızdır' diyerek yere dökülenlerden topladık yedik. Daha sonra eşim dalda bir kayısı gördü. Büyük de bir kayısıydı. Eşim hamile olduğundan yemek istedi. Ben de yedikten sonra hakkımız kalmasın diye hem bir not yazdım hem de sını bırakmak istedim" diye konuştu. Sosyal medyadaki 'Şov yapıyor' şeklindeki iftira içeren mesajlara tepki gösteren Kaya, "Keşke herkes böyle şov yapsa. O fotoğrafları ben sosyal medyada paylaşmadım. Dediğim gibi yeğenimden duydum. Kaldı ki şov yapmak istesem 5 lira gibi ufak bir miktar mı bırakırdım. Bahçe sahibi o notu çerçeveletmiş" ifadesini kullandı.

Ufuk KURT- Dilan CANPOLAT / SABAH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Olması gerekeni yaptım’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN