Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Darbeci in tatbikat yalanı

Devlet yönetimine el koymak için limanı’ndaki kuleye giren ve uçuş trafiğini durduran hainler, yakayı ele verince “Biz tatbikata katıldığımızı sanıyorduk” yalanına sığındılar

Giriş Tarihi: 17.7.2016
Darbeci askerin tatbikat yalanı
Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki Paralel Yapı'nın darbe girişimiyle birlikte önceki gece 22.10 sıralarında bir adet tank ve i araç içindeki bir grup asker limanı'na geldi. Hainler dış nizamiye kapısından havalimanına araç yolcu girişi yapılmasına izin vermedi. Daha sonra askerlerden bir kısmı havalimanındaki Uçuş Kontrol Kulesi'ne geçerek önce uçakların kalkış yapmasına engel oldu. Havadaki uçakların bazıları sorunsuz iniş yaparken, bazıları ise başka meydanlara yönlendirildi.

HALK, HAVALİMANINA AKIN ETTİ
Bir süre sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan halktan sokağa çıkmasını istediği konuşmayı yaptı. Bunun üzerine vatandaşlar, meydanlara ve Atatürk Havalimanı'na akın etti. FETÖ'cü hainler, Dış Hatlar Terminali'nden İç Hatlar Terminali'ne giderken terminaldeki vatandaşların tepkisiyle karşılaştı. Askerlerin havalimanı dışına çıkmasını isteyen vatandaşlar, kendilerine silah doğrultulması üzerine hainleri kovaladı. İç Hatlar Terminali'nde bir büfeye sığınan hainleri, havalimanı polisi linçten kurtardı. Bu sırada vatandaşlar "Vatan sana canım feda" diye sloganlar attı. Hainler güçlükle polis tarafından büfeden uzaklaştırılırken bazı askerler, "Bize tatbikat yapılacağı söylendi. Onun için havalimanına geldik" dedi. Girişim, başarısız biçimde 00.55'te sona erdi. Havalimanını ele geçirmeye çalışan 43 hain ile onlara komuta eden Kara Kuvvetleri Personel Başkanlığı Mesleki Gelişim Şube Müdürü Piyade Albay Mustafa Kol gözaltına alındı. Hava Kontrol Merkezi'ne girerek uçuş trafiğini ele almaya çalışan askerlerle Hava Harp Okulu'nda muvazzaf Binbaşı Yusuf Yenihayat da işgal ettiği kulede yakalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan 03.18'de Marmaris'ten ATA uçağıyla İstanbul'a geldi. İstanbul semalarında alçak uçuş yapan savaş uçakları büyük panik yarattı. 06.00'da polis uçuşların tekrar başlayabilmesi için birçok noktayı güvenlik kontrolünden geçirdi. Erdoğan 06.30'da Devlet Konukevi'nden çıkıp vatandaşa seslendi.

HAİNLERİN PARMAK İZLERİ ALINDI
Atatürk Havalimanı'nı işgal eden 43 asker ile Bakırköy Devlet Hastanesi'nden gözaltına alınan 2 asker Bakırköy Adalet Sarayı nezarethanesine konuldu. İçinde bir albay, bir binbaşı, 4 üsteğmen, 9 uzman çavuş, bir başçavuş, 28 er ve bir askeri öğrencinin bulunduğu 45 darbeci asker, gruplar halinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü'ne götürülerek parmak izleri alındı. Askerler işlemlerinin ardından tekrar adliyenin nezarethanesine getirildi. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, darbeci askerlere havalimanında 3 polisin yanı sıra Akdeniz Güvenlik'ten de 3 güvenlikçinin refakat ettiğini saptadı. İşbirlikçiler hakkında gözaltı kararı çıkartıldı.

DÜNYA BU KAREYLE GÖRDÜ
Bölücü terör örgütü FETÖ mensuplarının gerçekleştirmek istediği darbe girişimi, dış basında da büyük yankı uyandırdı. Yüksek tirajlı birçok gazete, bir vatandaşın tankın paletlerinin önüne yatarak kendini siper ettiği bu fotoğrafı kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbeci askerin tatbikat yalanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN