Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sabah’ı basın direneni vurun

Medya Grubu’na yönelik baskın planı, darbe soruşturmasındaki ifadelerde ortaya çıktı... Bir astsubay okulu öğrencisi, yüzbaşının “SABAH’ı basmaya gidiyoruz” dediğini, karşı koyanları vurma talimatı verdiğini anlattı

Giriş Tarihi: 21.7.2016
Sabah’ı basın direneni vurun

Balıkesir Astsubay Meslek Yüksek Okulu'nda okuduğunu ve iki haftalık staj eğitimi için 10 Temmuz'da 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'na katıldığını söyleyen Sabri Çetin, darbe gecesi yaşadıklarını ve SABAH-atv binasına yönelik kanlı baskın talimatını şöyle anlattı:
Cuma günü akşam yemeğinden sonra da Ahmet Binbaşı "Sizi gruplara ayıracağız, gruplarınızı AMM (Acil Müdahale Mangası) ile bir yerlere yollayacağız" dedi. Bunu saldırı halinde tepkimizi gözlemek için yapacaklarını söyledi. Bize "alarmı bekleyin" dendi.
O sırada İsmail Astsubay, boş şarjörleri alırken alarm geldi. Askerler kendi larını alarak gitti. Bu alarmın bizim için olmadığı söylendi. "Herkes alabildiğince mermi alsın" dediler. 4 tane de fazladan şarjör verdiler. Bölük komutanı Üsteğmen (Burak Uluçınar), nizamiyede herkesi bir tarafa görevlendiriyordu. Benimle birlikte 4 arkadaşımı nizamiyede bekleyen Land'a (askeri araç) gönderdi. Bir anda tanklar ve ZPT'ler çıkmaya başladı. 9-10 tane tank çıktı.

TURKUVAZ MEDYAYA SALDIRI ANI KAMERADA!

BASKIN TALİMATI YÜZBAŞIDAN
Bizi kışlaya götürdüler. Komutanın odasına geçtik. TV'de, "Genelkurmay Başkanı tutuklandı" haberleri gördük. O sırada "Herkes dışarı, silah başına" diye bir asker bağırdı. Yüzbaşı Menderes isimli şahıs, bizi AMM'ye götürerek "Alabildiğinizce mühimmat alın" dedi.
Bizi bir odaya götürdü. Orada televizyonda "TSK darbe yaptı" yazısını gördüm. O zaman bunun bir darbe olduğunu düşündüm. Başımızdaki Yüzbaşı Menderes, "Yandaş medyadan SABAH, atv ve aHaber'i basmaya gideceğiz" dedi. Binaya girdiğimizde "Size silah çeken, ateş eden olabilir, karşılık verin" dedi. Darbe kelimesini duyunca, hizmet etmeye vatanıma geldim. Bu bana ters" dedim. Oradan kaçtım. Koğuşuma ulaşana dek telefonuma sarıldım. Dışarıdaki arkadaşlara, "Kimseye silah doğrultmayın, bir an önce kışlaya dönün, dışarıda darbe oluyor" dedim.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sabah’ı basın direneni vurun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN