Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Darbe buysa, işte

Giriş Tarihi: 24.7.2016
Darbe buysa, işte Bursa

Hain darbe girişiminin ardından tüm yurtta olduğu gibi ’da da milyonlarca vatandaş sokağa döküldü. Kentin her köşesi, demokrasi nöbetçileri ile doluyor

Geçtiğimiz 15 Temmuz akşamı başlayan hain darbe girişiminin ardından, Cumhurbaşkanı ve Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan'ın vatandaşları meydanlara davet etmesiyle birlikte tüm Türkiye'de olduğu gibi lılar da sokağa döküldü. İl merkezindeki Fomara Meydanı ve Kent Meydanı ile birlikte tüm ilçelerdeki meydanlar onbinlerin ına uğradı.

FOMARA HER AKŞAM DOLUYOR

Hain girişim devam ederken, saatler gece yarısını gösterdiğinde Bursalılar Fomara Meydanı'na akın etti. Her görüş ve kesimden binlerce vatandaş ellerine sadece Türk bayrağını alarak Fomara Meydanı'nı hınca hınç doldurdu. Aynı meydan günlerdir aynı kalabalığa ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

MİLLETÇE OMUZ OMUZA...

Her akşam "demokrasi nöbeti" tutmaya geldiğini dile getiren Metin Kura isimli vatandaş, "Ben bugün buraya gelmez isem, yarın çocuklarım hiç gelemeyecek. Bu yapılanlar tam bir hainliktir. Bu hainliğe milletçe 'dur' diyoruz" dedi. "Darbeye karşı " sloganları atan binlerce kişi, sabahın erken saatlerinde ev ve iş yerlerine giderken, akşam 18.00'den sonra tekrar meydanda buluşuyor. Bursa'nın bir diğer ünlü meydanı olan Kent Meydanı da 15 Temmuz gecesinden bu yana tıpkı Fomara Meydanı gibi 10 binlere ev sahipliği yapmayı sürdürüyor. 7'den 70'e binlerce vatandaş, ellerinde Türk bayraklarıyla geldiği Kent Meydanı'nda "Darbeye hayır" diye haykırıyor.

NÖBET SABAHA KADAR
Ailesi ile her akşam Kent meydanına nöbete gelen Halil Ataç, "Türk Milleti olarak yaşananların tam karşısında ve omuz omuzayız. Gelişen Türkiye'de darbe yapılamayacağını Tüm dünya gördü" dedi. Bursalıların meydandaki "demokrasi nöbeti" sabahın ilk ışıklarına dek sürüyor.İLÇELERDE DE MİLLETİN NÖBETİ DEVAM EDİYOR

İl merkezinde olduğu gibi Bursa'ya bağlı 17 ilçenin tamamında da demokrasi nöbetleri tutuluyor. Mustafakemalpaşa ilçesinde bulunan Adnan Menderes Meydanı'na akın eden binlerce vatandaş, "Dik dur eğilme, bu Millet seninle" sloganlarıyla hem Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hem de demokrasiye desteğini sürdürüyor. Belediye bünyesinde faaliyet gösteren mehter takımı da her akşam vatandaşlara marşlarla eşlik ediyor. Ailesiyle birlikte "demokrasi nöbeti"ne katılan Gedik ailesi, haftalarca sürse bile meydanlara gelmeye devam edeceklerini söylüyor. İznik'te yaşayan vatandaşlar da ilk günden itibaren meydanları boş bırakmamayı ve demokrasiye sahip çıkmayı sürdürüyor. Her akşam Kılıçaslan Caddesi'nde toplanan binlerce İznikli, mehter takımı eşliğinde kortej yürüyüşü yaparak Emniyet Meydanı'na yürüyor. Darbe girişiminden hemen sonra sokağa dökülen Karacabeylilerin nöbet yeri ise Cumhuriyet Meydanı oldu. Meydana Türk bayraklarıyla akın eden vatandaşlar, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın yaveri ve darbe soruşturması kapsamında tutuklanan piyade yarbay Levent Türkkan'ın, Karacabey'in Arız mahallesi nüfusuna kayıtlı olduğunu öğrenince, tepkilerini idam cezasına yönelik sloganlarla gösterdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbe buysa, işte Bursa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN