Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İki kadın iki kahraman: Ya Allah dedim gaza bastım

Giriş Tarihi: 24.7.2016
İki kadın iki kahraman: Ya Allah dedim gaza bastım

“Demokrasi nöbetine” kamyonetiyle gelen biri çarşaflı diğeri başı iki kadının kalabalık içindeki fotoğrafı, Türk demokrasi tarihindeki unutulmaz anlardan biri olarak yerini aldı

15 Temmuz darbe girişiminin ardından 'nda düzenlenen "Demokrasi nöbetine" kamyonetiyle gelen biri çarşaflı diğeri başı iki kadının kalabalık içerisindeki fotoğrafı, Türk demokrasi tarihindeki unutulmaz anlardan biri olarak yerini aldı. Hemen herkesi duygulandıran fotoğrafın ardından çok şey söylendi. Kimi ağladı kimi kamyonla gelen iki kadını görünce gururlandı. Öyle ki fotoğrafı gören Başbakan Binali Yıldırım'ın "Çarşaflı bir hanımefendi kamyon direksiyonunda, yanında modern giyimli bir hanım muavin koltuğunda oturuyor. Arkası hınca hınç dolu gidiyor. Bu fotoğraf gözlerimden damlaların düşmesine neden olan fotoğraftır" diyerek fotoğrafın iki kahramanına hakkını teslim etti. Tüm Türkiye'nin konuştuğu fotoğrafın kahramanlarına SABAH ulaştı."EHLİYETİM YOK AMA YİNE GİTTİM"
Levent'ten Taksim Meydanı'na kamyonuna doldurduğu mahalle sakinleri ile birlikte gelen 40 yıllık iki kapı komşusu o yaşananları anlattı. Üstünden çıkarmadığı çarşafıyla direksiyonun başına 51 yaşındaki Şerife Boz, "Ne olursa olsun Taksim'e gitmeliydim" dedi. Şerife Boz sözlerini şöyle sürdürdü: "Darbe gecesini eşim, çocuklarım ve torunlarımla birlikte Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinde geçirdik. Orası çok kötüydü. Tanklar, jetler çok korktuk ama geri adım atmadık. Eşim bir sonraki gün Taksim Meydanı'ndaki 'Demokrasi Nöbeti'ne gitti. O hafriyat işi yapıyor, kapıda kamyonumuz vardı. Aradım 'Kamyonu alıp geliyorum' dedim. E-sınıfı ehliyetim yok ama kamyon kullanabiliyorum. Babam ve eşim hafriyatçı olduğu için, bu Kamyon ilgi alanıma girdi. Bana "Gelme, kamyonu getiremezsin' dedi ama dinlemedim. Çocuklarımı, torunlarımı, mahalledekileri topladım. Ya Allah diyerek yavaş yavaş Taksim'e doğru yola çıktım. Daha önce hiç trafikte kamyon kullanmamıştım ama Allah bana güç verdi. Vatan aşkıyla, bayrak aşkıyla gittim. Levent'ten, Beşiktaş'tan kamyonun üstüne onlarca kişi bindi. Hep beraber Taksim'e gittik. Eşim Taksim'de yanıma geldi kamyonu almak için onu arabadan ittim tekrar direksiyona geçtim. Tekbirlerle, kornalarla alanda gezdim. İnsanlar beni görünce kamyonun yanına geldi. Fotoğraf çekti.""MİLLETİMİZE SAHİP ÇIKTIK"
Darbe karşıtlarının simgesi olan fotoğrafın diğer kahramanı Sema Tutar'dı (61) O da o geceyi ve kendilerine gösterilen ilgiyi anlatırken çok heyecanlanlandı. 40 yıllık komşunun yanında Taksim'e giden Sema Tutar, "Şerife Taksim'e Kamyonla gideceğini söyleyince 'Ben de geleceğim' dedim. Kamyona atladım, yanına bindim. Mahalleden çocukları, komşuları da aldık. Hep beraber gittik. Taksim'den Beşiktaş'tan geçtik. Çok çok ağladık, üzüldük. Zaten yollar bizim gibi vatanına sahip çıkan insanlarla doluydu. Yol boyunca kamyona birçok insan bindi. Hep beraber Taksim Meydanı'na girdik. Biz vatanımıza, milletimize sahip çıkmak için gittik. Başı açık, başı kapalı farkı kesinlikle gözetmiyoruz. Başı açıkmış, başı örtülüymüş fark etmiyor ki. Bu parti işi değil. Biz millet, vatan ve toprağımız için gittik oraya. Çok mutluyum. Hiçbir şekilde pişman değilim" diye konuştu."SEYİT ONBAŞI GİBİ"
Eşinin Taksim Meydanı'na kamyonla geleceğini söylediğinde inanamadığı söyleyen Şenol Boz (58) da şöyle konuştu: "Biz daha Cumhurbaşkanımız sokağa çıkın demeden darbecilere karşı kendimizi dışarı attık. Bütün gece, dışarıdaydık. Bizim için Kurtuluş Savaşı gibi bir geceydi. Hainlere darbecilere geçit vermedik. Sonra ben çağrı üzerine Taksim Meydanı'na geçtim. Eşim kamyonla geleceğini söyleyince izin vermedim. 'Gelme, getiremezsin' dedim. Sonuçta koca araç bir erkek ile kadının sürmesi arasında fark var. O mahalleyi toplayıp gelmiş. Taksim Meydanı'nda olduğunu söyleyince gidip kamyonu almak istedim. Meydan kalabalık, insan dolu kamyon gittim izin vermedi. Nasıl Seyit Onbaşı Çanakkale Savaşı'nda 150 kiloluk top mermisini kaldırdıysa benim hanımda öyle bir inançla kamyonu Taksim'e getirdi""GURURLANDIK"
Başbakan'ın kendileri için söylediği ifadeleri duyunca gururlandıklarını ifade eden kadınlar, "Biz vatan için, bayrak için gittik. Başbakan fotoğrafımız hakkında konuşunca çok duygulandık ve gururlandık. Allah onlara güç versin, Allah onları korusun. Allah devletimizi korusun" diye konuştu.

NİNEM BİZİ KAMYONLA ÇOK GÜZEL GÖTÜRDÜ
Anneannesinin sürdüğü kamyonun kasasında Taksim'e giden 10 yaşındaki Bilal Boz da o gece yaşanan sevince ortak olduğu için çok mutlu olduğunu ifade ediyor. Bilal Boz, "İlk gece hep beraber köprüye geçtik. Çok tehlikeliydi. Çok fazla silah sesi, patlama sesi vardı. Çok korktum, ağladım. Sonraki gece Taksim'e gittik. Ninem bizi kamyonla çok güzel götürdü" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki kadın iki kahraman: Ya Allah dedim gaza bastım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN