Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni kurtuluş destanı ’da yazılıyor

, devlete ve millete karşı yapılan darbe girişimine geçit vermedi. Yediden yetmişe herkes, darbe girişimine karşı durmak ve demokrasiye sahip çıkmak için günlerdir meydanlarda

Giriş Tarihi: 24.7.2016
Yeni kurtuluş destanı Samsun’da yazılıyor
'da vatandaşlar darbe girişiminin ardından günlerdir boş bırakmadığı meydanlarda demokrasi nöbetini sürdürüyor. Darbe girişiminin olduğu 15 Temmuz gecesinden itibaren meydanlardan ayrılmayan Samsunlular, her geçen gün meydanları daha da çok doldurmaya devam ediyor. Yaşlısından gencine kadar tek yürek olan millet, devletine sahip çıktı. Cumhurbaşkanı 'ın çağrısıyla meydanlara inen vatandaşlar, demokrasi nöbetini, yine Başkomutan Erdoğan'ın 'Evlerinize dönün' diyene kadar bırakmayacaklarını söylüyorlar.

KURAN-I KERİM OKUNUYOR

Darbe girişimi sonrası sokaklara dökülerek cuntaya karşı savaşan vatandaşlar 7 gündür meydanları boş bırakmıyor. Samsun'da demokrasi nöbetinin 7. gününde de meydanlara koşan vatandaşlar, bayraklarla ve pankartlarla darbe girişimini protesto etti. Sabaha kadar meydanlarda bulunan vatandaşlar, gelişmeleri meydana kurulan dev ekranlardan takip ederken sürekli Kur'an -ı Kerim okunup, ilahiler söylüyor. Recep Tayyip Erdoğan'ın tek bir çağrısıyla biranda meydanlara akın eden vatandaşlar, bunun siyaset değil, vatan savunmasını olduğunu söylediler.

HERKES MEYDANLARDA

Demokrasi nöbetlerinde sadece AK Partililer değil, vatanını seven ve cuntacılara karşı tepkisini gösteren MHP ve 'liler de katılıyor. MHP ve CHP'liler, "Bu millet darbelerden ve darbecilerden çok çekti. Biz bu meydanlara siyaset yapmaya değil, darbe yapmaya çalışan cuntacılara ve teröristlere karşı meydanlara geldik. Bu ülkenin bir darbe sonrası daha 50 yıl geriye gitmesine asla izin vermeyeceğiz. Bu nedenle tüm vatanını sevenlerin meydanlarda olması gerekir" diye konuştu.BABALAR VE ÇOCUKLARI NÖBETTE

Darbeye karşı çıkmak için vatandaşlar Samsun meydanından biran olsun ayrılmıyor. Demokrasi nöbetine babası ile gelen Çınar Öztürk (7) gibi. Darbeye karşı çıkmak için bir diğer vatandaş Abdullah Oymak ise ''Biz gerekirse vatan için canımızı veririz bunu başaramayacaklar zaten de başaramadılar, Samsun'da CHP'lisi, MHP'lisi ile biraradayız. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın söylediği gibi meydanları boş bırakmıyoruz ve bırakmayacağız'' dedi.

"BİZLER ÖYLE MİLLETİZ Kİ GECE DARBEYE DARBE YAPAR SABAH İŞE GİDERİZ''

Bir diğer vatandaş Ziya Uzun ise ''Ben bu alçak saldırıyı duyar duymaz kendimi sokağa attım. Gördüğüm manzara beni çok etkiledi ve benimle beraber emin olun herkes etkilenmiştir. Biz öyle bir milletiz ki Bizler Geçe darbeye darbe yapar sabah işe gideriz, kimse bizim gücümüzü hafife almasın Halkın gücü her zaman üstündür, Devletimizin Milletimizin yanındayız ve her zamanda yanında olacağız Demokrasi nöbetine devam edeceğiz'' diye ifade etti.

TANKLARA DUR DEDİLER

Türkiye'nin bir çok yerinde olduğu gibi Samsun'da da 15 Temmuz darbe gecesi Atakum İlçesi'nde tanklar sokağa çıktı. Ancak, vatanını seven Samsunlular tankların önünde siper oldular. Tankların yürümesine izin vermeyen vatandaşlar, tankları ele geçirip üzerine çıktılar.

NİKAH MASASINDAN DEMOKRASİ MEYDANINA

Demokrasi nöbetine Canik İlçesi'ndeki düğün töreninin ardından gelinlik ve damatlıklarıyla meydana gelen sınıf öğretmeni Saadet Tığlı Erden ve bir okulda müdür yardımcısı olarak görev yapan Aydın Erden çifti de katıldı. Çift, vatandaşlar tarafından alkışlarla karşılandı. Saadet Tığlı Erden, gazetecilere yaptığı açıklamada, gelinliğiyle demokrasi nöbeti tutmaya geldiğini belirterek, ikinci bir emre kadar ülkenin geleceği için bu nöbette bulunacaklarını söyledi. Düğün tarihlerini çok önceden belirlediklerini anlatan Aydın Erden ise, "Düğünümüz öncesi FETÖ'nün darbe girişimiyle karşılaştık. Düğün gününe kadar Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 'meydanlara çıkın' çağrısına uyarak, demokrasi nöbetine katıldık. Her gece geldik. Bu akşam düğünümüzü yaptık. Eşimle ülkemize sahip çıkmak, Başkomutanımızın yanında olduğumuzu göstermek için bu kutlu nöbete geldik. Geleceğimiz için çocuklarımızın geleceği için buradayız" diye konuştu.

Murat ALHAN - Rıdvan UZUN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni kurtuluş destanı Samsun’da yazılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN