Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüreğir tek yürek demokrasi nöbetinde

’nin her noktasında olduğu gibi demokrasi için şehitler veren Adana’da da darbe girişiminin ardından meydanlar tek yürek oldu; millet kenetlendi

Giriş Tarihi: 24.7.2016
Yüreğir tek yürek demokrasi nöbetinde
'nin her noktasında olduğu gibi demokrasi için şehitler veren Adana da FETÖ'nün 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından tek yürek oldu. Yüreğir Belediye Başkanı 'ın girişimleri ile Milli İradeye Saygı Platformu kuruldu. Adanalılar her akşam İstasyon Meydanı'nda on binlerle demokrasi nöbetine devam ediyor. Yüreğir Belediyesi de gece boyunca nöbete tutan on binlerin yemek, çorba, su, çay gibi zorunlu ihtiyaçlarını karşılıyor.

GELECEĞİNE SAHİP ÇIKTILAR
Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan da on binlerle ilk günden buyana nöbette. Meydanda kurulan platformda her akşam geniş katılımlı organizasyonlar düzenleniyor. Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, yaşananları şöyle değerlendirdi: "Başkomutanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan emir verene kadar kadar alanlardan, meydanlardan ayrılmayacağız. Asker kılığındaki terörist paralel çete asla hedefine ulaşamayacak. Meclisimizi bombalayan, sivil vatandaşımızın üzerine kurşun sıkan gözü dönmüş, cinnet halindeki bu hainler, yasalar çerçevesinde en ağır şekilde yaptıklarının karşılığını alacaklardır. Şu an tüm 'de olduğu gibi Adana'da da vatandaşlarımız kenetlendi, bir olduk, birlik olduk. Darbelere asla geçit vermeyeceğiz. Nöbetimiz devam ediyor."

HER GÜN NÖBETTEYİZ
Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan "Gün birlik olma, bir olma günü. Dil, din, ırk, siyasi görüş ayrılığı olmadan bütün hemşehrilerimizi meydanlarda demokrasi nöbetinde buluşmaya davet ediyorum" çağrısında bulundu. Ankara'da görev yapan Adanalı Özel Harekatçı Komiser Zeynep Sağır, Sevda Güngör, polis memuru ikiz kardeşler Ahmet ve Mehmet Oruç ile Yunus Uğur'un şehadet haberi 16 Temmuz sabahı Adana'yı yasa boğmuştu. Adanalılar sokakları darbecilere bırakmazken diğer taraftan da tabutlar içinde dönen şehitlerini gözyaşları ile uğurlamıştı. Şehit cenazelerinde bulunan ve şehit alilerini evlerinde ziyaret ederek yalnız bırakmayan Başkan Çelikcan acının çok büyük olduğunu hain çetenin ülkenin geleceği gençleri kalleşçe şehit ettiğini kaydederek şöyle konuştu "Türk Milleti bir kez daha tüm dünyaya vatan sevdası ve savunması ne demektir göstermiştir. Bu millet 15 Temmuz demokrasi şehitlerini unutmayacağı gibi paralel çete mensubu Fetullahçıları'da dünya döndükçe hain olarak lanetleyecektir."

'BU DARBE 79 MİLYONA YAPILMIŞTIR'
MHP adına söz alan Yüreğir Belediye Meclisi Grup Sözcüsü İsa Ceylan ise konuşmasında "Öncelikle geçmiş olsun diyorum. Bu ülke çok darbeler gördü ama böyle alçakça bir darbe görmedi. Bu darbe 79 Milyona yapılmıştır. Meclisimizi bombalayan, Ülkemizin geleceğine kasteden bu örgütü lanetliyorum" diye konuştu. Yüreğir Belediye Meclisi CHP sözcüsü Fikret Özgök ise "Hem kişisel ve hem de partim adına olarak bu darbe girişimini lanetliyorum. Bu darbe girişimini kabul etmek mümkün değildir. Hayatlarını hiçe sayıp tankların önüne siper olarak şehit düşen vatandaşlarımızı saygı ile anıyorum" dedi.

BELEDİYE MECLİSİ DARBEYİ KINADI
Yüreğir Belediye Meclisi milli iradeye karşı yapılan darbe girişimini kınamak amacıyla tek gündem maddesi ile toplandı. AK Parti, CHP ve MHP Grup Başkanları yaptıkları açıklamada Türkiye'nin demokratik ve hukuk devleti olduğunu, ülkeye büyük acılar veren, kendi halkını, meclisini, devlet binalarını, kendilerine emanet edilen silahlarla bombalayan, kurşunlayan, paralel vatan hainlerinin tarih sayfalarında kara bir leke olarak yerini aldığını belirttiler. Türkiye'nin başına getirilmek istenen felaketin önüne Türk Milletinin birlik ve beraberliği sayesinde bertaraf edildiğini belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan "Kurtuluş Savaşı'nda ülkemizi işgal etmeye kalkan düşmanlara karşı eline geçirdiği kazma kürekle yürüyen o milli ruh, tankın önüne vücudunu siper ederek bugün yine ortaya çıkmıştır. Bütün dünya, Türkler için vatanın ne anlama geldiğini bir kez daha görmüştür. Halkımızın iradesi dimdik ayaktadır. Bu ruh ve bu irade var olmaya da devam edecektir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüreğir tek yürek demokrasi nöbetinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN