çilerin kutbu’na veda

Giriş Tarihi: 28.7.2016
‘Tarihçilerin kutbu’na veda

Eserleri onlarca dile çevrilen, 100 yaşında yaşamını yitiren ünlü çi Halil İnalcık’a veda törenine çok sayıda bilim insanı, siyasiler ve sevenleri katıldı

"çilerin Kutbu" olarak bilinen Prof. Dr. Halil İnalcık için Bilkent ve Ankara Üniversitesi'nde veda töreni düzenlendi. Tören sonrası Doğramacızade Ali Paşa Camisi'ndeki cenaze namazına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve çok sayıda siyasetçi, akademisyen ve öğrencileri katıldı. Veda töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, tarih bilimine kattığı değerler ile tanınan İnalcık için her cümlesinin arkasında bir derinlik olduğunu ve bu bilgi birikimini her daim onlarla paylaştıklarını dile getirdi. Kalın, "Hoca tarihi yaşayan bir gerçeklik olarak alır ve ortaya koyardı. Olayların bizzat yerlerini görüp, tarih dedektifliği yapmış bir insandı. Hoca 'Osmanlı ve Türk tarihini anlamadan dünya tarihi yazmak mümkün değildir' derdi. Hoca bunu bir slogan olarak değil, 70-80 yıla yayılan ilim çalışmaları ile ortaya koydu. Olayların bizzat yerlerini görüp tarih dedektifliğini de yapmış bir insan" ifadelerini kullandı.

'ONA ÇOK ŞEY BORÇLUYUZ'
Türk Tarih Kurumu Başkanı Refik Turan da İnalcık için, "Siyasetten iktisada, hukuktan sosyal tarihlere kadar birçok alanda zirve eserler meydana getirdi" dedi. Bilkent Üniversitesi'nde düzenlenen törende konuşan Üniversite Rektörü Abdullah Atalar ise "Enerjisi hepimize örnek olmalı. Üniversite olarak da, gençlik olarak da ona çok şey borçluyuz" ifadelerini kullandı. Bilkent Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Mehmet Kalpaklı da, İnalcık'ın Osmanlı tarihi alanında birçok eser verdiğini belirtti.

FATİH CAMİSİ HAZİRESİ'NE DEFNEDİLECEK
Prof. Dr. İnalcık'ın naaşı toprağa verilmek üzere 'a götürüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ve Bakanlar Kurulu kararı ile İnalcık'ın naaşı bugün İstanbul'da Fatih Camisi Haziresi'ne defnedilecek. Hazirede Fatih Sultan Mehmed Han ile Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa'nın türbeleri de var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Tarihçilerin kutbu’na veda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN