Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tanklara, çıplak elleriyle direndiler

15 Temmuz si çok şehit ve gazi veren Esenler halkı, her gece demokrasi nöbeti için meydanlara koşuyor. Gazilerle şehit yakınları, o gece yaşananları ve hislerini SABAH’a anlattı

Giriş Tarihi: 31.7.2016
Tanklara, çıplak elleriyle direndiler
Trabzonlu İlhan Varank (39), Malatyalı Ahmet Kocabay (31), Ardahanlı Türkmen Tekin (32), Tokatlı Hüseyin Kısa (27), Şanlıurfalı Mehmet Şefik Şefkatlioğlu (49), Giresunlu Emrah Sağaz (27), Samsunlu Muhammed Aksu (39)... 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olan -Esenler'in kahramanları. Onların mirasına sahip çıkan Esenler için demokrasi nöbetlerinin anlamı çok büyük. Her akşam 3 farklı noktada yüzbinlerce Esenlerli şehitlerini anmak için toplanıyor, ilçe belediyesi de gazilere kolkanat geriyor. O gaziler ve şehit yakınlarının anlattıkları ise yapılan kahramanlığın ve fedakârlıkların boyutlarını ortaya koyuyor:

TANKIN ÜSTÜNE ÇIKTI
15 Temmuz si, Erzurumlu , Tayyip Erdoğan'ın çağrısını duyar duymaz havalimanına doğru yürümeye başladı. Sonrasını bakın nasıl anlattı: "Arkamızdan bir tankın arabaları ve insanlara ezerek geldiğini gördük. Beni geçer geçmez koşa koşa tankın üzerine zıpladım. Tankın üzerindeki yarbaya 'Niye insanları eziyorsun' dedim. 'Çekilmiyorlar ne yapayım' dedi. İkna edemedik. İş arbedeye döndü. 4 kişiydik tankın üzerinde. Bir arkadaş düştü giderken. Askerin silahını almak için mücadele ettim. O sırada bir silah sesi geldi, bu ses nereden geldi derken ikinci ses geldi. Kan aktığını gördüm. 'Demek vurulmak böyle bir şeymiş' dedim. Tanka sıkışmamak için geriye doğru attım kendimi. 15 adım yürüdüm ve yığıldım. Bir kurşun karaciğeri ve akciğeri delerek sırtımdan çıkmış. Diğeri ise karaciğerde saplı kalmış. Allah şehit yapmadı beni, bir bildiği vardır mutlaka."

'ALLAH' DEDİ VE ŞEHİT OLDU
Muhammed Aksu 39 yaşındaydı. Abisi Halil Aksu anlatıyor: "Palet sırtının üzerinden geçmiş. Abim evden çıkarken 'Şehit olacağım' diyerek çıkmıştı. Sakallı ve cübbeli diye bilerek ezmişler. Zaten abimin üzerine tank süren yüzbaşı ifadesinde, 'Orada 2 sakallı vardı, onları bilerek ezdim' demiş." Muhammed Aksu şehit olurken yanında bulunan hala oğlu Engin Kurnaz ise "Tank, kenara çekilmemize rağmen kasten bizim üzerimize sürdü. Muhammed şehit olurken son kelimesi 'Allah' oldu ve alnını asfalta koydu. Bizi ezen caninin mahkemesine katılacağım ve hesaplaşacağım bu vicdansızlarla" dedi.

'EŞİMİ EZEN TANK DURMADI BİLE'
Darbecilere direnirken şehit düşen Türkmen Tekin (46) Cumhurbaşkanı'nın sesini duyar duymaz eşiyle çıkmış havalimanı yoluna. Kocası Ramazan Tekin, dualar okuyarak giderken, Basın Ekspres yolunda farları yanmayan bir tankın geldiğini gördüklerini kaydederek o anları şöyle anlattı: "Tanka vurmaya çalıştık ellerimizle. O sırada eşim düşerek paletin altında kaldı. Tank durmadı bile. Karşı şeritteki insanlar yardım etti bize. Hastaneye kaldırdık ama gece saat 3 gibi vefat etti."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tanklara, çıplak elleriyle direndiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN