Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çavuş olamadım ama şehit olacağım

Giriş Tarihi: 1.8.2016
Çavuş olamadım ama şehit olacağım

15 Temmuz si 10 şehit veren Esenler’de gurur ve hüzün bir arada yaşanıyor. Ardında hamile bir eş, yetim bir çocuk ya da gözü yaşlı anne-baba bırakan şehitlerin hikâyeleri Türk milletinin göğsünü kabartıyor

FETÖ'cü hainler Vatan Emniyet Müdürlüğü ve Havalimanı'na gidecek tankları Esenler'deki Topçular Kışlası'ndan hareket ettirdiler. Esenler halkı ise tanklara kendilerini siper edip 10 şehit vererek karanlık yi şehadet ışığıyla aydınlattı... İşte o kahramanların hikâyeleri: 27 yaşındaki Emrah Sağaz tekstil sektöründe çalışıyordu. Geçen yıl evlenmişti. Eşi altı aylık hamileydi. Genç şehidin abisi İmdat Sağaz, Cumhurbaşkanı'nın çağrısıyla kardeşiyle beraber evden çıktıklarını söylüyor: "Vatan Emniyet'e hareket edecektik. Atışalanı yol sapağına geldiğimizde burayı tankların kapattığını gördük. Her şey orada oldu. Kardeşim tanka elleriyle saldırırken yaralandı. Bir polis arabasıyla Haseki Hastanesi'ne götürdüm. Ama sabah şehadet şerbetini içti. Ben iki üç saniye ile kurtuldum. Fakat şehadeti o kazandı. Biz bu vatan için her zaman şehit olmaya hazırız." Tokatlı Hüseyin Kısa da Esenler'in bir diğer şehidi. Otobanda tankın altında kalarak şehit olan Kısa'nın eşi Hanım, eşinin olayı duyar duymaz üzerini giyip "Sen her yeri kilitle" diyerek evden ayrıldığını anlatıyor. "Gece 12'de beni arayıp 'merak etme ben iyiyim. Karakolun oraya gidiyorum' dedi. İlerleyen saatlerde ise telefonuna ulaşamadım. Sabaha karşı hastaneden gelen telefonla şehit olduğunu öğrendim" diyen Hülya Kısa'nın söyledikleri ise insanı duygulandırmaya yetiyor:

SON SÖZLERİ...
"Evliliğimiz boyunca 'ben uzman çavuş olmak istiyorum. Şehit olarak ölmek istiyorum' derdi. Ben de buna izin vermeyeceğimizi söylerdim. Bu kez de 'Çavuş olamadım ama ben yine de şehit olacağım' diyordu." 31 yaşındaki Ahmet Kocabay ise geride iki yaşında bir yetim bıraktı. Tankın üzerinde yüzlerce metre direnen Kocabay, İSTOÇ'taki otomarketin önünde tankın içinden çıkan yüzbaşının kurşunlarıyla şehit oldu.

VATANINI KANIYLA BOYADI
Ve diğer bir şehit... 49 yaşındaki Şanlıurfalı Mehmet Şefik Şefkatlıoğlu o gece evinin duvarlarına badana yapıyordu. Darbe girişimini o sırada duydu ve hemen elindeki fırçayı bıraktı. Hızlıca abdest alıp eşi ve çocuğuyla Atatürk Havalimanı'na doğru yürüyüşe geçti. Gerisini teyzesi Gülay Güzel şöyle anlatıyor: Oğlu Ömer görüyor ilkin tankın altında kalan babasının bedenini. Ardından bir telefon daha geliyor Ömer'e, bu kez annesi Vahide hanımın hastaneye kaldırıldığını öğreniyor. Hemen hastaneye koşuyor. Bacağı diz altından kesilen ve şu an yoğun bakımda olan annesi, bilinci yerinde geldiğinde 'Yanımda birisi ezildi fakat göremedim. Kimdi o?' Eşinin vefat ettiğini söylemediler henüz."

SARAÇHANE'DE ESENLERLİ KAHRAMAN
Esenler'de yaşayan ancak Saraçhane'de şehit düşen Cumhurbaşkanı Danışmanı Mustafa Varank'ın ağabeyi Prof. Dr. İlhan Varank'ın da Esenler'in gönlünde ayrı bir yeri var. Ağabeyinin şehit olduğunu onun cep telefonundan öğrenen Varank "Telefonunu aradığında açan kişinin 'Bu telefonun sahibi çok yiğit bir abiydi, şehit edildi' dediğini aktarmıştı. İlhan Varank olay anında WhatsApp grubuna "Biz de korkarsak herkes korkar" diyerek Şehzadebaşı'na koşmuştu. Babası Ali Haydar Varank, "Saat 23.00'te telefonla görüştüm 'Baba ben seni arayacağım' dedi. Son konuşmamız oldu, Oğlum eşine az rastlanır bir evlattı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çavuş olamadım ama şehit olacağım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN