Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demokrasi nöbetine Nobel ödüllü destek

Ankara’da FETÖ’nün darbe girişimine karşı “demokrasi nöbeti” tutan vatandaşlara 2011’de Nobel Ödülü alan asıllı aktivist Tevekkül Karman da katıldı

Giriş Tarihi: 2.8.2016
Demokrasi nöbetine Nobel ödüllü destek
Ankara Meydanı'nda, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine karşı "demokrasi nöbeti" tutan vatandaşlara Nobel Ödülü sahibi li aktivist Tevekkül Karman da katıldı. Demokrasi mitingine katılan Karman Türk halkıyla dayanışmasını gösterdi. 2011'de Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen ve aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi Barış ve Demokrasi Merkezi Başkanlığı'nı da yürüten Tevekkül Karman, Türk bayrağı sallayarak Kızılay'daki coşkuya ortak oldu. Kendisi gibi meydanlarını dolduranların ricasını da kırmayan Karman, vatandaşlarla bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. 2011'deki Yemen direnişinde aktif rol oynayan ve 2012'de Türk vatandaşlığına alınan Karman, Türk vatandaşı olmaktan gurur duyduğunu ve hem Türkleri hem de Arapları güzel günlerin beklediğini söyledi. Karman iki gün önce gazetecilere yaptığı açıklamada rüyaları gerçekleştirmek için çok çalışmak gerektiğini vurgulamış ve Yemen'de anayasa yapma hazırlığında olduklarını belirtmişti. Recep Tayyip Erdoğan'ı sadece Türkiye'nin değil, tüm Ortadoğu'nun başkanı olarak gördüklerini ve Türk halkının onu başkan olarak seçtiği için asla pişman olmayacağını kaydeden Karman, şöyle devam etmişti: "Yemen'deki devrimin başarıyla sonuçlanmasının üstünden iki yıl geçti ve şimdi ikinci bir aşamaya geldik. Bu aşamada yolsuzlukları sona erdirmemiz gerek. Bu devrimin en önemli kazancı, Yemen Cumhurbaşkanı'nı indirmek oldu. Şimdi halkla diyalog içinde yeni bir devlet kuruyoruz. Yine önümüzde birtakım engeller var ancak en kısa zamanda kuracağımıza eminiz. Hedefimiz Yemen'de herkesi kapsayacak bir anayasa hazırlamak ve bunun için uğraşıyoruz" dedi.

'DEVRİMİN ANASI'
Arap Baharı'nın bir parçası olan 2011'deki Yemen ayaklanmasının uluslararası kamuoyuna dönük yüzü olarak tanınan Karman'a Yemen halkı "Demir Kadın" ve "Devrimin Anası" adını verdi. 2011'de Nobel Barış Ödülü'nü Ellen Johnson-Sirleaf ve ve Leymah Gbowee ile birlikte aldı. Böylece Nobel Ödülü alan ilk Yemenli ve ilk Arap kadın unvanının yanı sıra, bu ödülü alan ikinci Müslüman ve en genç kadın oldu. Karman, Yemenli bir gazeteci, politikacı ve uzun süredir Al-İslah partisinin üyesi ve 2005'te kurulan "Zincirleri Olmayan Kadın Gazeteciler" grubunun kurucularındandır. 2012'de Türk vatandaşlığına kabul edilerek Tevekkül Karman adını almıştır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demokrasi nöbetine Nobel ödüllü destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN