Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatan olmazsa biz de olmayız

Darbeci hainlerin helikopterden açtığı ateşle şehit olan işçisi Beytullah Yeşilay’ın eşi: Vatan sevgisi o gece eşimi sokağa çıkardı. Bu ay yıldönümümüzdü. Vatan sağ olsun

Giriş Tarihi: 5.8.2016
Vatan olmazsa biz de olmayız
'da işçiliği yapan Beytullah Yeşilay, geçen yıl Asya Yeşilay ile evlenmiş, 4 ay önce de kızları Miray dünyaya gelmişti. Eşini ve kızını bayram tatili için Erzurum'daki ailesinin yanına gönderen Yeşilay, İlahiyat Fakültesi öğrencisi olan ve okul masrafları için yaz tatilinde inşaatlarda çalışmak üzere yanına gelen kardeşi Şakir Yeşilay'la birlikte kalmıştı. Darbe girişimini duyunca, kardeşi, eniştesi ve bir inşaat işçisi arkadaşıyla birlikte, milyonlarca vatansever gibi o da kendisini sokağa attı. Diğer vatandaşlarla birlikte Ankara Numune Hastanesinin yanında bir tankı etkisiz hale getiren 4 vatansever, ardından Genelkurmay Başkanlığı'na gitti.

KARDEŞİ DE GAZİ OLDU
Bu sırada eşi kızlarının fotoğrafını çekerek telefonuna göndermişti. Saat 01.30 sıralarında mesajı fark eden ve son kez olduğunu bilmeden kızının fotoğrafına bakan Beytullah Yeşilay, eşini arayıp "Savaşın ortasındayız" dedi. Endişelenen eşi ise "Ne olur eve dön, sana bir şey olursa biz ne yaparız" yanıtını verdi. Eşine "Vatan olmazsa biz de olmayız. Hakkını helal et" diyen ardından da üzülmemesi için ortalığın sakinleştiğini söyleyerek telefonu kapatan Beytullah Yeşilay ve kardeşi, bir süre sonra helikopterden açılan ateşin hedefi oldu. Ağabey Yeşilay şehit olurken, kardeşi ise yaralı kurtuldu.

TELEFONU POLİS AÇTI VE ...
Gazi Şakir Yeşilay'ın tedavisi halen Ankara'da sürerken, ailenin Yozgat'ın Saraykent ilçesindeki evlerine asılan Türk bayrağı gururla dalgalanıyor. Henüz 4 aylıkken yetim kalan kızıyla teselli bulmaya çalışan Asya Yeşilay, "Defalarca eşimi aradım. Sonunda bir polis açtı ve ağır yaralı olduğunu söyledikten sonra "Numune Hastanesi'ne gel" deyip telefonu kapattı. Elim kolum bağlıydı. Sabah yola çıktım. Şehit olduğunu da yolda öğrendim. Kayınbiraderim daha sonra bana, eşimle son görüştüğümüz sırada benim üzülmemem için ortalığın sakinleştiğini söylediğini anlattı. Eşim vatan sevgisiyle doluydu. Hep, 'ölürüm de vatanımdan ayrılmam' derdi. Bu sevgi de onu o gece sokağa çıkardı. Ağustosta yıldönümümüzdü ama göremedik. Vatan sağ olsun" dedi.

'KORKMA BABACIĞIM SAVAŞI KAZANDIK'
Şehit babası Hacı Bekir Yeşilay "Üç oğlum daha var. Ben dahil vatan için seve seve ölmeye, can vermeye hazırız. Vatan olmazsa ben olmam. Bu vatanı dört çapulcuya bırakmayız. Biz hiçbir ülkeye el açmayız.Ya ölürüz ya da vatanımızda kalırız" dedi. Beytullah Yeşilay'ın kayınpederi Abdulvahap Çelebi'de "Son olarak telefonla görüştüğümüzde, 'Korkma babacığım savaşı kazandık, inşallah yuvamıza döneceğiz' dedi ama dönemedi. 10 dakika sonra aradığımda bir komiser açtı. Ciğerimiz yandı ama devletimiz sağ olsun." diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatan olmazsa biz de olmayız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN