Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Minik Arya’ya büyük ameliyat

Prematüre olarak doğan Arya’nın kalp damarları tersti. 2 kilo 400 gram ağırlığa ulaştığında “Büyük Arter Transpozisyonu” ameliyatına alındı. Yaşamasına yüzde 30 ihtimal verilen sevimli bebek, hızla kendini toparladı

Giriş Tarihi: 9.8.2016
Minik Arya’ya büyük ameliyat
lu Selma- Emrah Kaya çifti, tüp bebek yöntemiyle sahip olacakları ikiz bebeklerini bekliyordu. Ancak hayatlarının şokunu hamileliğin 32. haftasında ikiz bebeklerinden birine konan teşhisle yaşadılar. Bebeğin kalbindeki ana damarları (aort ve pulmoner) tersti ve en kısa zamanda ameliyat edilerek düzeltilmesi gerekiyordu. Anne, ne yapacağını bilmez bir halde yola çıkmaya hazırlandıklarını söylüyor: "Bu süreç benim için ağlayarak geçti. İki hafta sonra yola çıkıp uçağına binecektik ki, alanında doğum sancılarım başladı. Trabzon'a geri dönüp apar topar doğuma girdim. Bebeklerim prematüre dünyaya geldi. Arya, tam da doktorun teşhis ettiği gibi kalp damarları ters olarak doğmuştu. İki gün sonra babasıyla hava ambulansa binip İstanbul'a uçtular. Ben diğer kızımla Trabzon'da kalmıştım ama o kızım da prematüre olduğu için 14 gün yenidoğan bakım ünitesinde kalması gerekti. Kızım bir aylık olunca, doktorumuzun tavsiyesiyle İstanbul'a gittik." Bu sırada İstanbul'da Arya'nın yaşama tutunması için hummalı bir süreç başladı. Acıbadem Bakırköy Hastanesi'nde pediyatri kardiyologlarının ilk müdahalesiyle göbeğinden 'balon atriyal septostomi' (kateter yardımıyla kulakçıklar arasında açılan delik) yapılarak bebeğin solunumu rahatlatıldı ve yenidoğan servisine alındı.

YAŞAYAN İLK BEBEK
Kardiyovasküler cerrahi Prof. Dr. Rıza Türköz, bebeğin düşük doğum ağırlığında bin 300 gram olduğu için ameliyat konusunda biraz beklemek zorunda kaldıklarını belirtti. Türköz, "Bu haliyle ameliyat olamazdı, biraz kilo alması gerekiyordu. O yüzden yenidoğan bakım servisinde 2.5-3 ay boyunca bakımı ve büyümesi sağlandı. 2 kilo 400 gram ağırlığa ulaşınca ameliyatın yapılmasına karar verdik. Ameliyatı iyi geçti. Arya bu kadar düşük kilolu doğarak 'Büyük Arter Transpozisyonu' ameliyatı geçiren ve yaşayan ilk bebek olabilir" dedi.

Anne Selma Kaya:
Bebeğim küçük, ameliyat ciddi bir operasyon olduğu için Trabzon'daki doktorum umutsuz konuşmuştu. Yaşamasına yüzde 30 ihtimal veriliyordu. 2.5 ay birtakım sağlık problemleriyle karşılaştık ama Arya hepsinin üstesinden geldi.
Bir kızım yanımda ama diğer kızım bana muhtaçtı. Çok çaresiz hissediyordum ama hep umutluydum. Neredeyse doğumundan itibaren üç ay boyunca onu kucağıma alamadım. Bu süreçte diğer kızım bana güç verdi. Çok dua ettim. Çevremden çok destek gördüm. Üç aydır yapay solunum cihazına bağlı Arya, Trakeostomi'nin ardından 10 gün sonra solunum cihazından çıkabilmişti! Onu öyle görünce dünyalar benim oldu.

Baba Emrah Kaya:
Benim için de çok zordu çünkü doğumdan sonra kızlarımı yalnızca birkaç saniye uzaktan görebildim. Zaten birkaç gün içinde de acilen Arya'yı alıp hava ambulansla İstanbul'a gitmemiz gerekti. Birini göremiyordum, diğeri o kadar küçüktü ki dokunamıyordum. Önce Allah'a sonra doktorumuza çok güvendik.

10 BİN DOĞUMDA 2-3
Büyük arter transpozisyonu her 10 bin doğumda yaklaşık 2-3 bebekte ortaya çıkmaktadır. Doğumsal kalp hastalıkları içinde yaklaşık yüzde 7 oranında görülür. Büyük arter transpozisyonlu hastalarının önemli bir grubuna hiçbir müdahale yapılmaz ise doğumdan 1 hafta sonra yüzde 30'u, 1 ay sonra yüzde 50'si, ilk yaşa ulaşmadan yüzde 90'ı kaybediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Minik Arya’ya büyük ameliyat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN