Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sofia’ya babasından ikinci hayat

Giriş Tarihi: 10.8.2016
Sofia’ya babasından ikinci hayat

Kronik böbrek yetmezliği olan 4 yaşındaki Sofia’nın, organ nakli için kilo alması gerekiyordu. Midesinden tüple beslenerek 9 kiloya ulaşan Sofia’ya, ’de yapılan ameliyatla babasının böbreği nakledildi

Minik Sofia, henüz 4 yaşında. Anne karnında böbrek yetmezliği tespit edilen Sofia Koliadinski'de buna bağlı olarak gelişim bozukluğu ve kilo alım problemleri yaşandı. Doğuştan itibaren böbrek problemleri olan Sofia'ya, 3 yaşından itibaren kronik böbrek yetmezliği teşhisi koyuldu. Böbrek nakli için kilo alması gereken Sofia, İsrail'de midesinden tüple beslenerek 9 kiloya ulaştı. Yeterli kiloya ulaşmasından sonra, Sofia'nın organ nakli olmasına karar verildi. Ukraynalı aile 4 yaşında olan kız çocukları için birçok ülkeyi araştırdı, tüm araştırmalar sonrasında tedavi için 'yi tercih etti. Medicana International İstanbul Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Muzaffer Sarıyar, Sofia'ya babası Yevgen Koliadinski'den aldığı böbreği naklederek minik kızı yaşama döndürdü.

'BİR AN BİLE DÜŞÜNMEDİM'
Kızına hiç düşünmeden böbreğini veren baba Yevgen Koliadinski, minik Sofia'nın durumu hakkında şu bilgileri verdi: "Böbreğimi verirken bir an bile düşünmedim. 'Yeter ki evladım sağlığına kavuşsun, yaşıtlarıyla oyun oynasın, okulda öğrenim görsün' diye düşündüm. Şimdi Sofia sağlığına kavuştuğu için çok mutluyuz. 'ye ve doktorumuza çok teşekkür ediyoruz."

'YAŞITLARI GİBİ OLACAK'
Nakli başarıyla gerçekleştiren Prof. Dr. Muzaffer Sarıyar, "Hasta bize ilk geldiğinde 9 kiloydu. Ağızdan beslenemediği için İsrail'de midesine tüp konularak beslenmesi sağlanmış ve kilosu yeterli düzeye çıkartılmıştı. Sofia'nın böbrek nakli başarıyla gerçekleştirildi. Ailesi çok bilinçli ve bu bizi oldukça memnun etti. Bundan sonraki süreçte önemli olan iyi bir takip. Sofia'nın gelişimi artık normale dönecek, yaşıtları gibi olacak" dedi. Anneler daha küçük yapıda olduğu için tercih edildiğini söyleyen Dr. Sarıyar, "Sofia'nın bünyesi annesinin böbreğini kabul etmedi. Bu yüzden babasını seçmek zorunda kaldık. 9-10 kilo olan çocuklara erişkin böbreği koymak mümkün. Herhangi bir sorun yaşamadık" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sofia’ya babasından ikinci hayat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN