Türkiye'nin en iyi haber sitesi

altında can kurtaran melekler...

15 Temmuz’da canlarını hiçe sayıp 2 bine yakın yaralıyı hastanelere yetiştiren 112 Acil Servis çalışanları: Savaşta bile ekiplerine açılmaz, bu hainler onu da yaptı

Giriş Tarihi: 14.8.2016
Ateş altında can kurtaran melekler...
FETÖ'nün darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz gecesi cuntacılar, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Atatürk Havalimanı, Vatan Caddesi ve Saraçhane'de sivil halka silah doğrultmuştu. Çatışmaların yaşandığı bölgelerdeki 112 Acil Servis ekipleri, yaralılara ulaşabilmek için kendilerini hattının içine attı. İstanbul'da Avrupa ve Anadolu Yakası'nda 202 istasyonunda görevli yaklaşık 600 beyaz melek, bir anda kendilerini çatışmanın ortasında buldu. Bin 900 yaralıyı hastanelere ulaştıran 112 Acil Servis ekipleri, hainlerin hedefi de oldu. Beyaz melekler, o anları gözyaşları içinde anlatırken, "Savaşta bile yapılmayacak olanı yaptılar. Bize açtılar" dedi.

YARALIYI ALIRKEN ATEŞ ETTİLER
15 Temmuz gecesi görevde olan nöbetçi şefi Dr. Deniz Aytaç: Kutsal bir görevimiz var. Bizim için din-dil-ırk-katilterörist ayrımı yok. Dolayısıyla ekiplerimiz, yaralı darbeci askerleri de hastaneye yetiştiriyor, sivil halkı da. Ekiplerime 'Yaralıyı alın. Kendinizi koruyun. İkinci bir emre kadar görev yerlerinizden ayrılmayın' çağrısı yapıyordum. Çok şükür ekiplerimden kimse yara almadı.
Leyla Bayramoğlu: 10 yıldır 112'de görev yapıyorum. Saraçhane'de yerde yatan bir yaralı olduğu bilgisi geldi. Diğer ambulanslar olay yerine ulaşamıyordu. Biz de ara sokaklardan Saraçhane'ye geldik. Polis ve asker çatışıyordu. Yaralı da tam ortada duruyordu. Ambulansı ortaya kadar çekip, yaralıyı almak istedik. Fakat hainler bize de ateş açtı. Ancak üçüncü denemede yaralıyı alabildik. Kanaması vardı. Bacaklarından vurulmuştu.

YARALIYI ÖLÜME TERK ET
Sümeyye Kaya: Görev başında olduğumuz için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın TV'deki açıklamasını da duymamıştık. Ailem aradı. 'Korkma kızım. FETÖ'cü askerler darbe girişiminde bulundu. Cumhurbaşkanı İstanbul'a geliyor' dedi. Bu bana güç verdi. Tüm bunlar olurken, 2 tarafın arasında yerde ağır yaralı bir vatandaş yatıyordu. Onu ambulansa almak zorundaydık. Ambulanstan iner inmez, üzerimize silahlar doğrultuldu. 'Gidin' diyorlardı. Yaralıyı ölüme terketmemizi istiyorlardı. Oysa savaşta bile sağlık çalışanlarına ateş açılmaz. Ekip arkadaşlarımla tekrar yaralıyı almayı deneyip bu defa başardık. O gece sabaha kadar ateşin ortasındaydık.

AMBULANSTA 'REİS'İ SORDULAR
Sevgi Avcı: 27 yıldır 112'de çalışıyorum. O gece Atatürk Havalimanı'na yönlendirildim. Yolda bir ara ambulansı durdurdular. Sivil halk hain askerleri taşıdığımızı düşündü. Ambulansın içine baktı. Jetler ve helikopterler o kadar alçaktan uçuyordu ki bombalandık zannettim. O gece, yaralı hain askerlerden bazılarını da hastaneye taşıdık. 'Nasıl yaptık böyle birşeyi' diye sürekli tekrarlıyorlardı. Yaralı siviller ise 'Reis nasıl? O iyi değil mi?' diye soruyordu.

'HASTANEYE GİDERKEN AMBULANSI TARADILAR'
Darbecilere direnirken köprüde yaralanan 22 yaşındaki Tayyip Ayvalıoğlu'nun anlattıkları, sağlık çalışanlarının hikâyelerini pekştirir nitelikte. Köprüye ilk gidenlerden olan ve kalçasından yaralanan Ayvalıoğlu, şunları aktardı:

KALÇADAN VURULDU
"Köprüye Allahu ekber diyerek ilk giden gruptuk. Tam gişelerin orada, ilk vurulan da benim. G3 mermisi, kalçadan girip, kasıktan çıktı. Üzerimize ateş açtıklarında ilk anda birkaç kişi daha vuruldu. Köprüye gelen ambulansa arkadaşlarım tarafından bindirildim. Hainler ambulansa bile ateş açtı." Mesane ve bağırsağından ameliyat olduğunu ifade eden Ayvalıoğlu, sağlığına kavuşmak için bir ameliyat daha olacağını belirterek, "Allah içimizdeki korkuyu aldı. Hainler ateş açtıkça Allahu ekber nidalarıyla üzerlerine gittik. Allah bir daha böyle bir olay yaşatmasın. Korkusuzca gitmeseydik darbeyi püskürtemezdik" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ateş altında can kurtaran melekler...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN