Bir Çınar mucizesi

Bulut çifti evliliklerinin 15’ yılında bebek müjdesini aldı. Ancak Çınar bebek gebeliğin 6. ayında henüz 700 gram ağırlığındayken dünyaya geldi. 90 gün yaşam savaşı veren Çınar sonunda hayata kök saldı

Giriş Tarihi: 16.8.2016
Bir Çınar mucizesi
Çocuk sahibi olmak için yıllarca tedavi gören ancak bir sonuç alamayan 40 yaşındaki Bulut ve 44 yaşındaki eşi Şenol Bulut, 15 yıl sonra çocuk sahibi olmanın heyecanını yaşadı. Ancak gebeliğin 6. ayında işler ters gitti. Opr. Dr. Uğur Değer sezaryenle doğumu gerçekleştirdi. 700 gram ağırlığındaki bebek yenidoğan yoğun bakımda takibe alındı. "Çınar" adı verilen erkek bebek 90 gün yenidoğan yoğun bakımda kaldıktan sonra 2 kilo 400 grama ulaştı ve yaşam savaşını kazandı. Bebek sahibi olamayan ailelere de umutsuzluğa kapılmamaları önerisinde bulunan Aslı Bulut yaşadıklarını şöyle anlattı. "15 yıl boyunca bu mutlu anı yaşamak için bekledik. Bebeğimiz altıncı ayda sezaryenle dünyaya geldi. Ama zor günlerimiz bitmek bilmiyordu. Bebeğim kuvözde iken onunla konuşuyordum, sanki sesimi tanıyor gibiydi. Üçüncü ayın sonunda bebeğimiz yoğun bakımdan çıktı ve sağlıklı bir şekilde taburcu oldu. Doktorlarımıza ve tüm hastane personeline bir hayat borçluyuz. Kendilerine ne kadar teşekkür etsek azdır." Bulut çiftinin çocuk sahibi olma sürecini başından beri izleyen ve çiftin tedavisini gerçekleştiren Memorial Dicle Hastanesi Tüp Bebek 'nden Opr. Dr. Uğur Değer ise süreci şöyle özetledi: "Aslı ve Şenol Bulut çifti 15 yıldır çocuk sahibi olmayı bekliyordu. Aslı Hanım uzun süre tedavi görmüş ancak gebelik gerçekleşmemişti. Bulut çifti bize geldiğinde ne kadar umutlu olduklarını gördüm.

2 KİLO 400 GRAM TABURCU OLDU
Tüp bebek tedavisi süresince psikoloji de çok önemlidir. İnanmak her şeyden önce gelir. İlk tüp bebek denemesinde başarılı sonuç elde ettik, ancak riskli bir gebelikti yakından takip etmek gerekiyordu, öyle de yaptık. 6. Ayda bebeği almak zorunda kaldık. Yenidoğan yoğum bakımda 90 gün kalan ve 2 kilo 400 grama ulaşan Çınar bebek annesi ve babası gibi güçlü olduğunu gösterdi."

ANNE SÜTÜYLE BESLENDİ
Prematüre, yani gelişimini tam olarak tamamlamadan doğan bebeklerin çoğunun yakın zamana kadar yaşam mücadelesini kaybettiğini söyleyen Uz. Dr. Mehmet Şah Fidan, "Ancak gelişmiş yoğun bakım tedavileri sonucunda artık prematüre bebeklerin yaşama şansı daha da artıyor. Çınar'ı kuvözde 90 gün takip ettik. Bu süreçte annesinden her gün süt alıp beslenmesini sağladık. Çınar bebek gerçekten dirençli bir bebekti ve tedaviye yanıt verdi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir Çınar mucizesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN