Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vali Şahin: Acil toplanma sıkıntısı yok

Valisi Vasip Şahin, afetlere yönelik toplanma merkezlerinin imara açıldığına dair iddialara açıklık getirdi. İlk etapta belirlenen boş arazilerin imarlı ve sahipli olduğunu belirten Şahin, “Toplanma merkezleri başka yerlere kaydırılarak, çözüm üretildi” dedi

Giriş Tarihi: 17.8.2016
Vali Şahin: Acil toplanma merkezi sıkıntısı yok
Valisi Vasip Şahin, İstanbul'da "acil toplanma " konusunda sıkıntı bulunmadığını ve olası bir de vatandaşların ulaşabilecekleri bu yerlerin afet müdahale planlarında belirlendiğini söyledi. 1999'da yaşanan Marmara depreminin unutulması zor, çok büyük bir felaket olduğunu belirten Şahin, bu felaketten çıkarılması gereken çok önemli dersler olduğunu ifade etti. Bu kapsamda tüm ilgili kurum ve kuruluşların ciddi çalışmalar yaptığını dile getiren Şahin, "Deprem ve buna benzer afetlere hazırlık amacıyla çok ciddi çalışmalar yapıldı ve yapılıyor. Binalar yenileniyor, kentsel dönüşümler yapılıyor. Yapılması gereken ne varsa yapılıyor" dedi.

TOPLANMA MERKEZLERİ BELİRLENDİ
Afetlere yönelik acil toplanma merkezleriyle ilgili bazı tartışmalar olduğunu anımsatan Vali Şahin, bu konuda korkulacak bir durum olmadığını vurguladı. Şahin, toplanma merkezleriyle ilgili gerekli tüm önlemleri aldıklarını belirterek, şu bilgileri verdi: "Ancak bu konuda önemli bir uyarı yapmamız gerekiyor. Daha önce toplanma merkezi olarak belirlenen arazi ve binaların imara açıldığı yönünde söylentiler var. Aslında bununla ilgili ciddi bilgi yanlışlığı var. İlk etapta, boş bulunan araziler, geçici toplanma merkezi olarak belirlendi. Onların çoğu zaten imarlı ve sahipli arazilerdi. Dolayısıyla o insanların o arazilerde bina yapma hakkı bulunuyordu. Bunları yapma aşamasında toplanma merkezleri başka yerlere kaydırılarak, çözüm üretildi. Bu anlamda İstanbul belki ciddi bir fiziki sıkışıklık içerisinde ama vatandaşlarımızın böyle bir muhtemel afette ulaşabilecekleri yerler, elimizdeki imkanlar sonuna kadar harcanarak, afet müdahale planlarımızda belirlenmiş durumda"

BİNALARI KOROZYON YIKTI
Bitümlü Su Yalıtımı Üreticileri Derneği (BİTÜDER) Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Çolakoğlu, "Marmara'da 1999 yılında yaşanan depremde birçok binanın yıkılma nedeni korozyondu. Korozyonun sebebi ise su yalıtımının yapılmamasıydı" dedi. Çolakoğlu, "Hayati önemdeki su yalıtımı ile ilgili zorunluluk sadece kamu binalarında var. Özel sektörde böyle bir zorunluluk yok" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vali Şahin: Acil toplanma merkezi sıkıntısı yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN