Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayak parmağından başparmak yaptılar

Giriş Tarihi: 19.8.2016
Ayak parmağından başparmak yaptılar

3 yıl önce çalıştığı atölyedeki kazada başparmağını kaybeden Kaya’nın eline ayak parmağı nakledildi

Recep Kaya, İzmit'te çalıştığı atölyede üç yıl önce bir vardiyasında sol elinin başparmağını makineye kaptırdı ve parmağı kökünden koptu. İki defa dikilmeye çalışılsa da çabalar sonuç vermedi ve Kaya başparmaksız kaldı. Kaya ve eşi İzmit'teki evlerinden iki çocukla yıllardır gitmediği köyüne göç ederek anne babasının yanına yerleşti. Hareketlerinde başkasına bağımlı olmak, elinde oluşan koca boşluk nedeniyle elini nereye koyacağını bilememek, cebine saklamak hatta zaman bezle sarıp dolaşmak, kızının ayakkabısının bağcıklarını bile bağlayamamak yüzünden Kaya depresyona girdi.

Ayak parmağından başparmak yaptılar

DOKU CANLANDIRMASI
Acıbadem Maslak Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Yazar, önce Kaya'nın kasığından eksik parmağa doku canlandırması yaptı, ve eldeki boşluğu hastanın kendi dokuları ile doldurdu. 9 ay sonra da 7 saat süren ameliyatla ayak parmağından ikinci parmağı sol eline başparmak olarak nakletti. Prof. Dr. Şükrü Yazar, 'ileri derecede sofistike' dediği ameliyatı ekibiyle birlikte başarıyla gerçekleştirdi. Operasyonda iki ekip çalıştı. Birinci ekip mikro cerrahi yöntemlerini kullanarak nakledilecek olan ayak parmağını hazırladı. Diğer ekip, ayak parmaklarının aktarılacağı elde; damarları sinirleri, tendonları ve kemiği hazırladı. En son damarlar ve sinirler mikro cerrahi yöntemleri kullanılarak birbirine dikildi.ARTIK BAĞCIK BAĞLAYABİLİYOR
Recep Kaya'nın başparmağının bütün fonksiyonlarının çok mutlu edici düzeyde olduğunu belirten Prof. Dr. Şükrü Yazar, "Recep Bey sol elini yüzde 40-50 civarında kullanabiliyordu ama artık yüzde 100'e yakın kullanabilir hale geldi. Başparmağımız sadece elimizi değil, hayatımızın yüzde 50'sini yönetiyor. Sürahi tutmasından ağır yük taşımasına, kızının ayakkabı bağcıklarını bağlayabilmesinden sol eli olmasına rağmen bile tutabilmesine dek hemen tüm hareketleri gerçekleştiriyor" diye konuştu.

'EKSİK HİSSETMİYORUM'
Recep Kaya ise "Sürekli elimi saklamaya çalışarak toplumdan kendimi kaçırmak zorunda kalmıyorum. Anneme kestirdiğim sağ elimin tırnaklarını kendim kesebiliyor, kızımın ayakkabı bağcıklarını bile kolaylıkla bağlayabiliyorum. Ailemin bu halimden mutlu olması beni daha da mutlu ediyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayak parmağından başparmak yaptılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN