Terziler geri döndü

Giriş Tarihi: 22.8.2016
Terziler geri döndü

Hazır giyim sektörünün büyümesiyle duraklama dönemi yaşayan terziler, daki ‘haute couture’ rüzgârından nasibini aldı. Bir dönemin ünlü Pera terzileri yine revaçta

Hazır giyim sektörünün gelişmesiyle zor bir dönem geçiren terziler, haute couture (özel tasarım giysi) akımıyla yeniden değer görmeye başladı. Terzilere olan ilgi, başta politika, iş sı, sanat ve sinema sektöründe olmak üzere, gün be gün artıyor. Terziler Odası da terziliğin gelişmesi ve gençler tarafından tercih edilmesi için bir dizi hedef belirledi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'dan destek bekleyen oda, "Terzilik Meslek Yüksekokulu" açılmasını talep ediyor. 2019'da Dünya Terziler Kongresi'nin İstanbul'da düzenlenmesini istiyor. İstanbul Terziler Odası, ekimde İstanbul'un en iyi terzisini belirlemek için Çırağan Sarayı'nda "Terzilikte Sanat" yarışması düzenleyecek. Terzi Nuri Kaymaz ise Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle "Pera'da : İstanbul'un Tüccar Terzileri" adlı 90 dakikalık bir belgesel hazırlıyor. Belgesel, yönetmen Kadir Çil tarafından Beyoğlu, Gümüşsuyu ve Nişantaşı'nda çekiliyor.

'HEDEF KONGREYE EV SAHİPLİĞİ YAPMAK'
Terziler Odası Başkanı Ercan Karakoç: 2019'da yapılacak Dünya Terziler Kongresi'ni İstanbul'a taşımak için çalışmalara başladık. Kongre 2017 Haziran'da Tayvan'da yapılacak. Gelecek yıl Tayvan'a iddialı gideceğiz. Orada Tertip Komitesi'ne 'İstanbul'un 2019'da kongreye ev sahipliği için aday olma talebimizi ileteceğiz. Pera geçmişte Moda merkezi idi. Dünya Terziler Kongresi'ni İstanbul'da yapalım.' diyeceğim. Finlandiya da yapılan kongrede Finli delege' bana siz niye talip olmuyorsunuz?' dedi. Avrupa'da Türk terzilerine ilgi var. Türk terzi sanatının Avrupalı meslektaşlarından geri kalır yanı yok. Hatta birçok alanda onlardan üstün yanlarımız var.'
Nuri Kaymaz: 6-7 Eylül olmasaydı, Pera dünyanın moda merkezi olurdu. Çok iyi sanatkar terziler, Paris, Viyana ve Milano'nun yolunu tuttu.

AVRUPA'DAN MÜŞTERİMİZ ÇOK
Turan Aydoğdu (48): Pera'nın ilk kadın terzisiyim. Hollanda, Almanya ve Fransa'dan çok sayıda müşterim var. Sanatımızla Avrupa'da söz sahibi olduk.
Ercan Taşın (45): Baba mesleği. Babam, Adnan Menderes'in terzisiydi. Şimdi ise Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'yı giydiriyoruz. Nabi Bey'le rahat çalışıyoruz. Prova alırken fıkra anlatıyor. Zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terziler geri döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN