Ne emekli olurum?

Ne emekli olurum sorgulamak için E- devlet sistemi üzerinden ulaşabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tüm detayları bu haberimizde sizlere aktaracağız. Vatandaş eskiden ne zaman emekli olurum? sorusunun yanıtı bulmak için kurumlarda sıra bekleyerek öğreniyordu. Şimdi ise online sistem üzerinden bu bilgilere ulaşmak mümkün...

Giriş Tarihi: 23.8.2016 10:39 Güncelleme Tarihi: 23.8.2016 10:43
Ne zaman emekli olurum?

Bizler iyi bir geleceğimiz olsun diye küçük yaşlardan beri iyi bir okul iyi bir sınav sonucu iyi bir hayatımız olsun isteriz. Bunun için iyi bir okullara gidip en güzel bölümden mezun olmak için çaba sarf ederiz. Bunun sonucunda da iyi bir işe girerek hayatımızı şekillendirmeye çalışırız. Bizler yoğun çalışma ortamından zaman oldukça sıkılırız. Ama işimizde de ayrılamayız. Çünkü yaşımız geldiğinde bizlerin ödül olarak beklediği bir durum vardır o da emekliliktir. Emeklilik yaşımızın gelmesini dört göz ile bekleriz. Çünkü herkesin kendisine ait bir emeklilik planı vardır. Kimine göre bu bir dinlenme kimine göre tatil kimine göre ise hala çalışma durumudur. Vatandaşların emeklilik planları her zaman çeşitlilik gösteririz. Ama değişmeyen bir şey vardır ki emekli olma çabası. Vatandaşlar her zaman ne azman emekli olurum diye merak ederler. Vatandaşların da bu merakı oldukça normaldir. Çünkü yoğun iş ortamından sıkılan vatandaşlar bir an önce emekli olmak isterler.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN!

Vatandaşlar bağlı oldukları kurumlardan emekli olabilmektedirler. Vatandaşların bağlı oldukları kurumlar sayesinde sektöründen de yararlanabilme imkanı sağlarlar. Herhangi bir kaza olduğu zaman gidilmekte olan hastanelerin ücretleri yarısını devlet karşılamaktadır. Bu neden ile sağlık güvencesi oldukça önemlidir. Her ay düzenli bir şekilde verilmekte olan primler sayesinde vatandaşların bazı noktalarda yani sağlık sektöründe cepleri dara düşmez. Vatandaşlar bu primleri düzenli bir şekilde ödeyerek emeklilik yaşları geldiğinde emekli olabilirler ve de sağlık güvenceleri devam eder. Vatandaşlar ne zaman emekli olurum gibi sorgulama işlemlerini yapmak için SGK kurumlarına giderler ve bağlı oldukları sağlık güvence kurumlarından bu sorgulama işlemlerini yapabilir. Fakat bu kurumlarda yoğun kalabalık vatandaşlara oldukça zaman kaybı yaşatır. Çünkü sıra bekleme işlemi oldukça zaman kaybı yaşatır saatler sürer. Bu nedenden ötürü vatandaşlar bu durumdan her zaman yakınır ve bunun bir çaresini bulunmasını ister. Ülkemizde artık teknolojinin ilerlemesi ile kullanımı artmış ve vatandaşlar gerekli hizmetleri internet aracılığı ile almış olur. Devlet tarafından vatandaşlar için online hizmetler uygulamaya konulmuştur. Online hizmetleri kullanmaya başlayan vatandaşlar online hizmetleri büyük bir değer kazanmıştır. Çünkü vatandaşların az vaktini alan bu online işlemler oldukça kullanışlı ve pratik işlemlerdir. E- devlet sistemini bütün vatandaşlar yaygın bir şekilde kullanmaktadır. E- devlet sistemi içerisinde bir çok işlem barındırır. E- devlet sistemi üzerinden yapılmakta olan işlemler resmi niteliğe sahip olan işlemlerdir. E- devlet sistemi üzerinden ne zaman emekli olurum işlemleri de yapılmaktadır. E- devlet şifreli bir uygulamadır. E- devlet şifreniz olmadan e- devlet sistemi üzerinden herhangi bir işlem yapamazsınız. Herhangi bir PTT şubesinden e- devlet şifresi talebinde bulunarak e- devlet şifrenizi alabilirsiniz. Almış olduğunu şifre ile e- devlet sistemi üzerinden kimlik doğrulama işlemi yapınız ve daha sonra ne zaman emekli olurum sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ne zaman emekli olurum?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN