Osmanlıca ‘destur’ diyecek

Giriş Tarihi: 23.8.2016
Osmanlıca ‘destur’ diyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "İsteseniz de istemeseniz de yeni nesil ecdadı ile bağ kuracak, Osmanlı Türkçesini öğrenecek" diyerek müjdesini verdiği Osmanlı Türkçesi dersinin müfredatı hazırlandı. Öğretim programının giriş bölümünde "Osmanlı Türkçesi, ecdadımızın bin yıla yakın bir süre kullandığı bir yazı dilidir. Bu yazı dili ile ecdadımız, millî kültürümüzü şekillendiren sayısız eser ortaya koymuştur. Osmanlı Türkçesi Dersi Öğretim Programı, bahsedilen bu büyük kültür birikimini, yazıldığı alfabeyle inceleyip değerlendirmenin yolunu açmayı hedeflemektedir" ifadeleri çekerken, derslerde hangi konuların nasıl işleneceğine ilişkin bilgilere yer verildi.

OKUYUP YAZACAKLAR
Öğretim programına göre bu ders ile öğrenciler Türkçe'nin i seyri içerisinde Osmanlı Türkçesi'nin yeri ve önemi hakkında bilgi sahibi olacak. Osmanlı Türkçesi'nin birlik ve beraberliği sağlayıcı bir unsur olduğu anlatılacak. Bu ders ile öğrencilerin, Osmanlı Türkçesi ile yazılmış eserleri tanımaları, okumaları ve anlamaları sağlanacak. Türkçeyi doğru ve güzel kullanmada Osmanlı Türkçesi'nin rolü açıklanacak. Öğrenciler, Osmanlı Türkçesi ile harf, kelime ve cümle düzeyinde yazma yeteneği kazanacaklar. Hat çeşitlerini ve hat sanatını tanıyacaklar. Osmanlı Türkçesi'nin günümüze taşıdığı büyük kültür mirasını sahiplenecekler. Derste Osmanlı Türkçesi'nin geçmişle gelecek arasında kültürel bağ kurduğu, atalarımızın yüzyıllar boyunca ortaya koydukları kültürel eserlere doğrudan ulaşmanın yolu olduğu gibi gerekçelerle anlatılacak. Ders kapsamında öğrencilerin Osmanlı Türkçesi ürünlerini yerinde görmelerini sağlamak amacıyla okulun yakın çevresindeki arşiv, kütüphane, lık, müze, cami ve çeşme gibi mekânlara ziyaretler gerçekleştirilecek.

ERDOĞAN: HANS BİLE GELİP OSMANLICA ÖĞRENİYOR
İki yıl önce "Alman Hans gelip (Osmanlıca) öğreniyor, inceleyip araştırıyor" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de bazı çevrelerin "Mezar taşlarının okunmasını mı öğreteceğiz?" şeklinde eleştiriler yönelttiğini belirterek, "Zaten sıkıntı burada. O mezar taşlarında tarih yatıyor. Bir neslin o mezarlarda kimlerin yattığını bilmemesinden daha büyük bir cahillik olabilir mi?" ifadelerini kullanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osmanlıca ‘destur’ diyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN