Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yla, pulla hiç işi olmayan ATM!

Giriş Tarihi: 23.8.2016
Parayla, pulla hiç işi olmayan ATM!

’nın Whangarei kentinde, işlek bir caddeye yerleştirilen Moodbank isimli ATM, insanlara nasıl hissettiklerini sorarak kentin ortalama duygu halini analiz ediyor

'nın Whangarei kentinde bir ATM, ne kadar ya sahip olduğunuzla değil nasıl hissettiğinizle ilgileniyor. İşlek bir caddeye yerleştirilen Moodbank isimli ATM, yoldan geçenlere nasıl hissettiklerini sorup ekranında gösterdiği bin farklı ruh halini değerlendirmesini istiyor. Toplanan veriler ise kentin ortalama duygu hâlini analiz eden bir sisteme yükleniyor.

SEÇİMLER İÇİN FİKİR TOPLUYOR
TogetherTahi isimli proje kapsamında yerleştirilen ATM'ler sayesinde şehir sakinlerinin kente olan angajmanı ve toplumsam refahın ölçülmesi hedefleniyor. Projenin asıl amacı ise ekim ayındaki seçimler öncesi vatandaşların fikirlerini öğrenebilmek ve yeni söylemler geliştirmek. Projenin fikri ise sanatçı Vanessa Crowe'dan çıkmış. Crowe ilk olarak bir ATM'yi Wellington'a yerleştirerek TogetherTahi isimli projeyi başlatmıştı. Projenin web sitesi ve sosyal medya hesaplarından sonuçlar görüntülenebiliyor.

ASIL BİRİKİM MUTLULUK, PARA DEĞİL
Projenin sözcüsü Ash Holwell, projeyle birlikte politikada baskın olan ve mutluluk için ön şart olarak kabul edilen "ekonomik gelişim" söylemine alternatif bir söylem geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Howell istihdam olanaklarını geliştirmek gibi söylemler yerine bir şehrin nasıl hissettiğini ortaya çıkarmaya çalıştıklarını belirtiyor. Moodbank da bu nedenle birikim olarak parayı değil, mutluluk seviyesini esas alıyor.

BAŞKA ŞEHİRLERDE DE UYGULANACAK
Radio New Zealand'a konuşan Hollwell projeyi başka şehirlerde de uygulayarak diğer şehirlerin de duygu ortalamasını kapsayan bir harita yapmayı düşündüklerini dile getirdi. Holwell proje sayesinde ekimde düzenlenecek yerel seçimlerde de kent sakinlerinin düşüncelerini oldukça eğlenceli bir yolla öğrenebileceklerini söyledi. İsteyen organizatörler, proje yönetiminden Moodbank talep edebiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Parayla, pulla hiç işi olmayan ATM!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN