Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lılar'ın karbon ayak izi belirleniyor

Giriş Tarihi: 28.8.2016 10:43
Aydınlılar'ın karbon ayak izi belirleniyor

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Didem Evci Kiraz, lılar'ın doğaya saldığı karbondioksit miktarı ve konu hakkındaki farkındalıklarının tespiti için tez çalışması yürütüyor. Prof. Dr. Kiraz, tez sonucunda yapılan hesaplamalar sonucunda, vatandaşların karbon izi belirlenip, ağaç dikim çalışmaları yapılması ve bilinçli bir toplum oluşturulmasını hedeflediklerini söyledi.

ADÜ Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Didem Evci Kiraz tarafından yürütülen " İlinde Yaşayanların Karbon Ayak İzi Farkındalığı ve Karbon Ayak İzi Hesaplaması" isimli tez çalışmasıyla, lılar'ın doğaya saldığı karbondioksit miktarı ve konu hakkındaki farkındalıkları ölçülüyor. Karbon ayak izinin ölçümleri, tez üzerine çalışan öğrenciler tarafından gerçekleştiriliyor. Girne, Adnan Menderes, İmamköy ve Kardeşköy Mahalleleri'nde uygulanan çalışma sonucunda, kişi başına karbondioksit salınımı miktarına göre ağaçlandırma çalışmaları yapılacağı ve vatandaşlara bilinçlendirme eğitimi verileceği belirtildi.

"VATANDAŞLARI BİLİNÇLENDİRMEYİ HEDEFLİYORUZ"

Yaklaşık 550 kişiyle yapılacak olan tez çalışmasının yürütücüsü Prof. Dr. Emine Didem Evci Kiraz, "Karbon ayak izi, vatandaşların kullandığı , klima gibi çok sayıda ürünle, gün içerisinde ortaya çıkardığı karbondioksit miktarıdır. Üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği etkiyi ölçmek için kullanılan araç sayesinde oranı belirlenir. Her insan gerçekleştirdiği faaliyetlerle dünyaya bir ayak izi bırakıyor ve ekolojiyi iyi veya kötü etkiliyor. Kişilerin ne kadar karbondioksit ürettiğini ve bu konuda bilinçli olup olmadığını ölçmek istedik. Aydın'da toplumun bu konudaki farkındalığını ölçüyoruz. Farkındalığı belirledikten sonra bunun üzerinde eğitim programları düzenleyeceğiz. Karbondioksit oranının artmasının çevreye verdiği zarar ve bunun nasıl azaltılabileceği konusunda vatandaşları bilinçlendirmeyi hedefliyoruz" dedi.

YÖNELTİLEN SORULARLA KARBON AYAK İZİ BELİRLENİYOR

Adnan Menderes Mahallesi'nde uygulanan tez çalışması için vatandaşlara sorular yönelten Tıp Fakültesi öğrencileri Volkan Genç ve Ertuğrul Arıcı, "Tez çalışmasını uyguladığımız mahallelerde, vatandaşlara belirli sorular soruyoruz. Örneğin, evinde kullandığı her türlü eşya, bindiği araba, arabasının modeli, yakıtı, ne kadar televizyon izlediği, bilgisayar kullanıp kullanmadığı, ne kadar mesafeyi yürüdüğü gibi. Bunun sonucunda belirlenen karbon ayak izi miktarına göre, yürütücümüz ve yardımcı araştırmacılarımızla birlikte ağaç dikimi, bilinçlendirme eğitimleri gibi çalışmalar yapacağız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aydınlılar'ın karbon ayak izi belirleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN